6284 sayılı kanun tartışmasında karşı karşıya gelen Hasret Güçlü ve Zekeriya Yapıcıoğlu tıpkı bölgeden aday gösterildi

Cumhur İttifakı’na katılması için görüşmelerin yapıldığı periyotta Tekrar Refah Partisi ve HÜDA-PAR’ın 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kaldırılması yahut değiştirilmesi talepleri gündemin doruğuna oturmuştu.

AYNI BÖLGEDEN ADAY GÖSTERİLDİLER

Bu tartışmada bu kanuna karşı olduklarını lisana getiren HÜDA PAR Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu ile “6284 sayılı kanun bizim kırmızı çizgimizdir” diyen AK Parti Küme Başkanvekili Özlem Zengin, AK Parti’nin milletvekili listerinde tıpkı bölgeden aday gösterildi.

ZENGİN İKİNCİ, YAPICIOĞLU DÖRDÜNCÜ SIRADA

Listede Özlem Zengin, İstanbul 3. Bölge ikinci sırada aday gösterilirken, Yapıcıoğlu ise birebir bölgeden dördüncü sırada aday gösterildi.

NE OLMUŞTU?

Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılması için görüşmelerin devam ettiği sırada, YRP’nin 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesi talebi tartışma konusu olmuştu.

YAPICIOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

HÜDA PAR Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu da Erbakan’ın kelam konusu talebini desteklediklerini belirterek “Biz de İstanbul Mukavelesi’nin ailenin köküne kibrit suyu döktüğünü, 6284 sayılı yasanın isminin her ne kadar aileyi müdafaa kanunu olsa da şiddeti önlemediğini daha evvel basınla paylaştık” diye konuşmuştu.

“TEHDİT İLETİLERİ ALIYORUM”

AK Parti Küme Başkanvekili Hasret Güçlü ise Meclis’te 6284 sayılı kanunun ‘kırmızı çizgileri’ olduğunu vurgulamış ve çabucak akabinde bu açıklamaları nedeniyle gaye haline geldiğini anlatmıştı. Varlıklı, “Artık bu husus hakkında fazla konuşmak istemiyorum. Gaye haline geliyorum. Sayın bakanımız açıklama yapıyor, sayın cumhurbaşkanımızın açıklamaları var lakin ben bu mevzuda ne vakit bir şey söylesem normali çok aşan bir maksat olma hali ortaya çıkıyor. Yalnızca Twitter’dan değil, çok nizamlı ve planlı bir atağa dönüşüyor. Bununla da kalmıyor, telefonuma yüzlerce tehdit bildirileri alıyorum. Bunun ne kadar önemli bir bahis olduğunu bilmiyorum kamuoyu fark ediyor mu? 6284 alışılmış ki tartışılabilir, İstanbul Kontratı çok tartışıldı. Benim itirazım yoluna, usulüne lakin bundan kamuoyu yeteri kadar rahatsızlık duymuyor. Doğrusu bu ataklar Türkiye’de bayanları çok rahatsız ediyor” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir