ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Asya ülkelerinin Rusya’ya karşı durmasını istedi

Yeni eklenen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Asya ülkelerinin Rusya’ya karşı durmasını istedi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kazakistan’a resmi ziyaret düzenledi.

Blinken, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Tacikistanlı mevkidaşlarıyla C5+1 formatlı toplantıda buluştu.

“Rusya’ya yaptırımlara uyumu yakından izliyoruz”

Orta Asya ülkelerinin, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya karşı tavır alması gerektiğini savunan Blinken, Rusya’ya yaptırımlara uyumu “çok yakından” izlediklerini söyledi.

C5 ortakları dahil olmak üzere birçok ülkeyle temas halinde olduklarını belirten Blinken, Ukrayna konusunda bu ülkelerden destek istedi, Kazakistan’ın bağımsızlığını da destekleme sözü verdi.

Kazakistan: Ne Rusya ne de Batı yanlısı pozisyon benimsiyoruz

Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, ortak basın toplantısında, ABD’nin Astana’nın özgürlüğüne olan bağlılığı için Blinken’a teşekkür etti, ancak ülkesinin ne Rusya ne de Batı yanlısı bir pozisyon benimsemesinin olası olmadığının sinyalini verdi:

Ülkemiz dengeli ve çok taraflı bir dış politika sürdürmektedir.

“Rusya ve Ukrayna ile tarihi bağlarımız var”

Tileuberdi, Kazakistan’ın hem Rusya hem de Ukrayna ile çok yakın ve tarihi bağları olmasına rağmen, topraklarının herhangi bir Rus saldırganlığı veya yaptırımları delmek için kullanılmasına izin vermeyeceğini kaydetti.

Gözden Kaçmasın Kazakistan: Rus büyükelçi ile sert görüşme yaptık Haberin Detayları

“Moskova’dan tehdit görmüyoruz”

Aynı isim, Kazakistan’ın, Rusya ile dünyanın en uzun kara sınırını paylaşmasına rağmen Moskova’dan bir tehdit görmediğini de sözlerine ekledi.

Blinken ayrıca, Astana’da Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan dışişleri bakanlarıyla ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Blinken’ın Orta Asya turu

Amerikalı Bakan, Kazakistan’ı ziyaretinin ardından Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e geçti.

Bu arada Kazakistan, geçen sonbaharda askeri seferberlikten sonra kaçan on binlerce Rus’a kapılarını açtı.

Tokayev’in Ukrayna savaşındaki tutumu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Rus birliklerinin geçtiğimiz şubat ayında Ukrayna’ya girmesinden bu yana Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky ile üç kez telefonda görüştü.

Tokayev, çatışmanın Birleşmiş Milletler tüzüğü ve uluslararası hukuka uygun olarak diplomatik yollarla çözülmesi çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir