ABD’de enflasyon artınca Fed’in faiz artışı gündeme geldi

Yeni eklenen ABD’de enflasyon artınca Fed’in faiz artışı gündeme geldi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmek anacı var.

Bu amaç doğrultusunda faiz artırımlarına devam edeceği bekleniyor.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ocakta aylık bazda yüzde 0,5, yıllık bazda ise yüzde 6,4 arttı.

ABD’de enflasyon yüksek kalmaya devam etti

ABD’de dün açıklanan enflasyonun önceki aylara kıyasla yavaşlamayı sürdürse de yüksek kalmaya devam ettiği görüldü.

Fed Başkanı daha önce enflasyonun düşmesinin zaman alacağını açıklamıştı

Söz konusu dönemde beklenenden az yavaşlama kaydeden yıllık enflasyon verisi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu Fed’in yüzde 2’lik hedefine düşürme sürecinin “muhtemelen biraz zaman alacağına” ve dezenflasyon sürecinin “muhtemelen inişli çıkışlı olacağına” dair değerlendirmelerini akıllara getirdi.

“Fed’in faiz oranlarını daha da artırma kararlılığını güçlendiriyor”

American Enterprise Institute (AEI) Kıdemli Uzmanı Steven Kamin, aylık yüzde 0,4’te sabit kalan çekirdek enflasyonun dezenflasyonist momentumda bir miktar kayıp sinyali verdiğini vurgulayarak şu bilgileri aktardı:

Ancak, çok güçlü ocak ayı istihdam raporunun ardından gelen enflasyon verisi, muhtemelen Fed’in faiz oranlarını daha da artırma ve uzun bir süre yüksek tutma kararlılığını güçlendiriyor.

“‘Süper çekirdek enflasyon’ güçlü kalmaya devam ediyor”

Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi, enflasyonun ocakta yüksek gelmesine rağmen yıllık bazda yavaşladığına dikkati çekerek, verideki can sıkıcı noktanın ise enerji ve konut hizmetleri dışındaki hizmetler olarak tanımlanabilecek “süper çekirdek” enflasyonun güçlü kalmaya devam etmesi olduğuna değinerek, şu değerlendirmesinde bulundu:

Fed, para politikasının etkileyebileceği iş gücü maliyetleri tarafından yönlendirildiği için buna odaklanıyor. Ancak ücret artışı ılımlı ve sonuçta süper çekirdek enflasyon da ılımlı olmalı.

“Enflasyonda yılın ikinci yarısında belirgin yavaşlama olabilir”

Oxford Economics ABD Başekonomisti Ryan Sweet de “Fed, iki 25 baz puanlık faiz artırımının daha sinyalini o kadar da ince bir şekilde vermiyor. Ocak TÜFE ve istihdam raporunu göz önünde bulundurarak tahmini ayarlayacağız.” diyerek; enflasyonun yılın ilk yarısında beklenenden daha güçlü seyredebileceğini ve ikinci yarıda ise belirgin bir yavaşlama kaydedilebileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir