ABD’den Türkiye’nin tahıl koridoru anlaşmasındaki çabalarına övgü geldi

Yeni eklenen ABD’den Türkiye’nin tahıl koridoru anlaşmasındaki çabalarına övgü geldi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin Rusya’nın işgaline karşı mücadele eden Ukrayna’ya olan desteğini yineledi.

Blinken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bir yıl sonra Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda verilen kapsamlı ve kalıcı bir barışı destekleme kararı için tek bir G20 üyesinin bile bu karara karşı çıkarak Rusya ile birlikte olmadığını söylerken,

Rus saldırganlığının insan hakları ve insani sonuçlarından üzüntü duyulduğunu belirterek, “Her G20 üyesi ve hemen hemen her ülke, Rusya’nın saldırganlık savaşının bedelini ödemeye devam ediyor. Bu savaş, Başkan Putin isterse yarın sona erdirebilir.

ifadelerini kullandı.

“Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı”

ABD’nin ve diğer ülkelerin savaşı engellemek için çok çalıştığını söyleyen Blinken, savaşın beraberinde getirdiği gıda güvenliği krizine de dikkat çekerek,

Büyük ölçüde BM Genel Sekreteri Guterres ve Türkiye sayesinde Karadeniz Tahıl İnisiyatifi, Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyetini gevşetti ve 22 milyon tondan fazla tahıl ve diğer gıdanın Ukrayna’dan alınmasına izin verdi. Bu, her yerde gıda fiyatını düşürdü.

şeklinde konuştu.

Karadeniz Tahıl Girişimi’nin süresinin 18 Mart’ta dolacağını söyleyen Blinken,

Rusya bunu yenileme taahhüdünde bulunmayı reddetti. Ülkelerin bugünkü toplantıda verdikleri mesaj açıktır, Karadeniz Tahıl Girişimi’ni genişletin, güçlendirin ve bunu gecikmeden yapın.

ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir