Afet bölgesine giden Bosna Hersekli gazeteciler: Türk askeri iki günde 1000 çadır kurdu

Yeni eklenen Afet bölgesine giden Bosna Hersekli gazeteciler: Türk askeri iki günde 1000 çadır kurdu son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Asrın felaketinde 18’inci güne girildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin 11 ilde hissedilmesiyle sahada hummalı çalışmalar başlatıldı.

Türkiye’nin kenetlendiği büyük felakette binlerce binanın yıkılmasıyla 43 binin üzerine can kaybı yaşandı.

Devletin tüm imkanları ve kurumları afet bölgesine seferber edilirken çeşitli ülkelerden de yardımlar ulaştırıldı.

Ülkelerden konteyner, çadır, tıbbi malzeme ve gıda malzemesi yardımının yanı sıra arama-kurtarma ekipleri de sahada görev aldı.

Bosna Hersekli medya ekipleri de buradaki çalışmaları yakından takip ederek yerel televizyonlarda aktardı.

Yaşadıkları ve gördükleri karşısında büyük bir şok yaşayan ekipler, o anları anlattı.

“Türk askeri iki günde 1000 çadır kurdu”

Bosna Hersek Radyo ve Televizyonunda (BHRT) muhabir olarak görev yapan Anel Nurkovic, Adana, Hatay ve Gaziantep’te bulunduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

İskenderun’da binaların çoğu yıkılmıştı. Bugüne kadar gördüğüm en zor durumlardan biriydi. Sevdiklerini kaybetmiş ve artık hiçbir şeyi olmayan bir nüfustan bahsediyoruz. Yakınlarını kaybedenler enkaz başında 24 saat boyunca bekliyordu. En ufak bir yaşam belirtisi hissedildiğinde bütün kentin sessizliğe bürünmesi hafızama kazındı. Türk askeri iki günde 1000 çadır kurdu. İnsanlar aç kalmadı. Yaşanan acılar hafızalarda kalacaktır ancak yaraların en kısa sürece iyileşmesini temenni ediyorum.

“Rüyalarımda enkaz görüyorum”

Bölgede bulunan bir diğer BHRT muhabiri Mladen Dzino da yaşananları en doğru şekilde aktarmak için bölgede bulunduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Yaşananların gerçek olduğuna inanamadım. Afet filmlerinde izlediğim sahneler gibiydi ama bu sefer gerçekti. İnanılmaz, korkunç, akıl almaz ama gerçek. Anne ve babasının 13 katlı binanın enkazından çıkarılmasını bekleyen Onur’u hiç unutmayacağım. Rüyalarımda enkaz görüyorum. Yaşadıklarım bir ömür benimle kalacak.

“AFAD’ın arama ve kurtarma ekipleriyle işbirliğini tebrik etmek isterim”

Bosna Hersek’te faaliyet gösteren NOVA BIH televizyonundan Tahir Zustra ise Türk halkının büyük bir trajedi yaşadığını söyleyerek, şöyle anlattı:

Yakınlarını kaybeden insanlardan birkaç metre uzakta yayın yapıyorduk. Yaşananlar yeterince acı vericiydi. AFAD’ın, 70’den fazla ülkeden gelen arama ve kurtarma ekipleriyle işbirliğini tebrik etmek isterim. Her şey uzmanlık, hazırlık ve bağlılık çerçevesinde ilerledi. Sahanın zorluğu göz önüne alındığında sağlanan koordinasyon muazzamdı.

“13 yıllık muhabirlik kariyerimdeki en zor görevlerden biriydi”

TRT Balkan muhabirlerinden Haris Domazet da şu ifadeleri kullandı:

Deprem bölgesinden yayın yapmak son derece zordu. Gözlerinizin önünde yüreğinize dokunan olaylar yaşanırken diğer taraftan kamera önünde yaşananları profesyonel bir şekilde aktarmak durumundasınız. 13 yıllık muhabirlik kariyerimdeki en zor görevlerden biriydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir