Akaryakıt fiyatları uçtu, araç sahiplerine çözüm bulundu! 8 basit yöntemle benzin ve mazottan tasarruf edin!

Yeni eklenen Akaryakıt fiyatları uçtu, araç sahiplerine çözüm bulundu! 8 basit yöntemle benzin ve mazottan tasarruf edin! son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Havaların soğumasıyla beraber doğalgaz faturaları da katlandı. Diğer yandan araç sahipleri yakıt tasarrufu etmenin yollarını arıyor.

Benzin ve motorin litre fiyatları uçtu. Meşhur İstanbul trafiğinde araç içinde uzun saatler geçiren sürücülerin ortak derdi yakıt tasarrufu.

Yazın sıcaklarında terlemeyi durdurmak, şu içinde bulunduğumuz havalarda da ısınmak için açılan araç kliması fazla yakıt harcıyor.

Peki biz bu yakıt tüketimini nasıl en aza indirebiliriz? Sizler için çok basit 8 yöntemi derledik. Bu şekilde yakıttan tasarruf edebilirsiniz.

1-Tetikte olmak ve yeterli mesafeyi korumak

Trafikte sürekli tetikte kalarak, daha az fren yapmanızı ve hızlanmanızı sağlarsınız. Bu, uzun vadede çok fazla benzin tasarrufu sağlar. Sürekli olarak frene bastığınız için arka bagaja binmek de çok fazla ekstra benzine mal olabilir. Yolda diğerleriyle aranızda yeterince mesafe bırakarak bunu önlersiniz.

2- Lastik basıncını düzenli olarak kontrol edin

Araba sürerken, arabanızın lastiklerindeki basınç artar. Lastiklerin bu basıncı kaldırabileceğinden emin olmak için aracınızın lastik basıncını düzenli olarak kontrol etmeniz (veya kontrol ettirmeniz) önemlidir. Bunun nedeni, eğer yapamazlarsa, daha sık yavaşlamanız ve hızlanmanız gerekecek (bu da ekstra benzine mal oluyor).

3- Trafik ışıklarında frene çok sert basmayın

Az önce uyanık olmaktan bahsetmiştik. Bu, yalnızca diğerlerinin arasından “sadece” geçtiğiniz durumlar için değil, aynı zamanda bir trafik ışığına doğru sürerken de geçerlidir. Trafik ışıklarından önce biraz yavaşladığınızdan emin olarak, daha sonra tam güçle frene basmak zorunda kalmazsınız. Bu, çok fazla benzin ve dolayısıyla çok para tasarrufu sağlar!

4- Mümkün olduğunca sabit bir hızı koruyun

Ana yoldaysanız bu zor olabilir, ancak kırsal yollarda kesinlikle denemeye değer. Gereksiz yere hız yapmak benzin israfına neden olur. Aracınızı mümkün olduğunca sabit bir hızda sürerek yüzde otuza varan benzin tasarrufu sağlayabilirsiniz.

5- Mümkün olduğunca az eşya taşıyın

Sıklıkla arabanızın arkasındaki yükün önemli olmadığını hissetseniz de, çok daha fazla benzin tüketir. Sadece gerekli şeyleri alıp gerisini evde bırakarak çok fazla benzin tasarrufu yapabilirsiniz. Artı, çok fazla çekme tasarrufu sağlar!

6- Kısa yolculukları birbiriyle birleştirin

Sadece biraz alışveriş yapmak, tatil için fazladan bir şeyler almak, spor kulübünden çocukları almak… Sık sık araba ile çok sayıda kısa yolculuk yaparız. Onları birleştirmeyi deneyin. Sadece zamandan tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda otomobilin yalnızca bir kez tamamen çalıştırılması gerekir.

7- Klimayı olabildiğince az açın

Sıcak günlerde, arabaların tamamen ısınması uzun sürmediği için genellikle daha az benzin tüketir. Yine de, bundan elde edilen kazanımlar, klimayı açtığınız anda hızla buharlaşabilir. Araba camlarını biraz daha sık açmayı seçmek ve klimayı yalnızca otoyol sürüşü için saklamak daha iyidir.

8- Kaloriferi kapatma

Aynısı, klima için olduğu gibi arabada ısıtma için de geçerlidir: hoş bir ortam sağlar, ancak aynı zamanda çok fazla benzine mal olur. Arabanızdaki ısıtıcıyı mümkün olduğunca az açmaya çalışın. Gerçekten gerekli mi? Ardından, yalnızca zaten araba kullanırken açın. Bu, çok fazla ısıtma süresi ve benzin tasarrufu sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir