Alınan karar piyasaları alt üst etti! Akaryakıtın akabinde bir artırım da motorine geliyor

OPEC dışı birtakım üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin mayıs ayından itibaren yıl sonuna kadar günde 1,16 milyon varillik üretim kesintisine gideceğini duyurması, piyasaları alt üst etti. Karar sonrası petrol fiyatları yüzde 6 yükseldi. Bu gelişme Türkiye’de akaryakıt fiyatlarını direkt etkiledi.

İLK ARTIRIM AKARYAKITA GELMİŞTİ

OPEC+ kümesinin aldığı karar birinci olarak akaryakıt fiyatlarını etkiledi. 5 Nisan Çarşamba günü akaryakıta 1 lira 12 kuruşluk artırım geldi.

ZAM FURYASI MOTORİNE SIÇRADI

Akaryakıttaki artırım furyası artık de motorine sıçradı. Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorine 67 kuruş artırım gelmesi bekleniyor.

TÜRKİYE EN ÇOK ETKİLENEN ÜLKELERDEN BİRİ OLACAK

Üretim kesintisi kararı ile petrol fiyatları neredeyse 85 dolar düzeyine sabitlenirken birçok kurum yine 100 dolar senaryolarını gündeme aldı. Özel yatırım bankası Raymond James’in genel müdürü Pavel Molchanov, 100 dolarlık petrolden en çok etkilenecek ülkeleri sıraladı. Uzman isim Arjantin, Türkiye, Güney Afrika ve Pakistan’ın 100 dolarlık petrolden en çok etkilenecek ekonomiler olduğunu lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir