Almanya Başbakanı Olaf Scholz: Rusya, askerlerini Ukrayna’dan çekmeli

Yeni eklenen Almanya Başbakanı Olaf Scholz: Rusya, askerlerini Ukrayna’dan çekmeli son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Berlin yönetimi, Ukrayna’da barışın sağlanması konusunda Moskova’yı işaret etti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Letonya Başbakanı Krisjanis Karins ile Berlin’de görüştü, gündemde NATO’nun doğu kanadındaki güvenlik durumu ve Ukrayna meselesi vardı.

“Birbirimizin güvenliği için sorumluluk üstleniyoruz”

Scholz, mevcut durumda Avrupalı ortaklar arasında birlik, dayanışma ve ortak hareket etmenin önemine işaret etti:

Avrupa Birliği’nde (AB) ve NATO’da birbirimizin güvenliği için sorumluluk üstleniyoruz. Bu nedenle iş birliğimizi güçlendirmek mantıklı ve önemlidir.

“Ukrayna’yı destekliyoruz”

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı kahramanca ve cesaretli bir şekilde mücadele ettiğini ifade eden Scholz, başarılı olması için Avrupa’nın transatlantik ortaklarla Ukrayna’yı desteklediğini, bu desteğin gerektiği sürece devam edeceğini yineledi.

Rusya’ya çağrı: Askerleri geri çekmeli

Scholz, Ukrayna’nın müzakereleri kabul etmesi için hangi adımların atılması gerektiğine ilişkin bir soruyu yanıtladı:

Rusya Ukrayna’ya saldırdı. Rusya, barışın mümkün olabilmesi için adım atması, bir şeyler yapması gereken ülkedir. Gerekli olan şey askerlerin geri çekilmesidir.

“Her santimetrekaresini birlikte savunacağız”

NATO topraklarını koruma güvencesini veren Scholz, “Bir saldırı durumunda NATO topraklarının her santimetrekaresini birlikte savunacağımız konusunda müttefikler olarak hemfikiriz.” dedi.

Scholz, bunun Baltık ülkeleri ve Polonya’ya önemli bir mesaj olduğunu kaydetti.

Gözden Kaçmasın Olaf Scholz: Alman tankları, Rus topraklarına saldırı için kullanılmayacak Haberin Detayları

“Ukrayna’nın hayatta kalması için kilit önemde”

Letonya Başbakanı Karins de, Almanya’nın Ukrayna’ya verdiği desteğin önemli olduğunu belirterek, “Letonya açısından Almanya’nın desteği Ukrayna’nın hayatta kalması için kilit önem taşıyor.” ifadesini kullandı.

“Çatlaklar olduğuna dair hiçbir işaret yok”

Letonya’nın kendi savunmasına yatırım yaptığını aktaran Karins, ülkenin yeteneklerini geliştirmek için savunma sistemleri aldıklarını ve asker sayısını artırmak için de zorunlu askerliği yeniden uygulamaya koyacaklarını anlattı.

Karins, Ukrayna’ya desteğin sürdürülmesi gerektiğini belirtti ve ekledi:

Ukrayna’yı desteklemeye devam etme kararlılığında ABD, Almanya, AB veya NATO ittifakında çatlaklar olduğuna dair hiçbir işaret yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir