Antakya Sinagogu’ndan tarihi “Ester Kitabı” parşömeni alıp, İsrail’e götürdüler

Yeni eklenen Antakya Sinagogu’ndan tarihi “Ester Kitabı” parşömeni alıp, İsrail’e götürdüler son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş merkezli iki deprem, Türkiye’nin 11 ilinde büyük yıkıma neden oldu.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen sarsıntılar sırasında Hatay’ın Antakya ilçesindeki tarihi Antakya Sinagogu da zarar gördü.

Tarihi Ester Kitabı’nı alıp, İsrail’e götürdüler

Depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek olmak için Türkiye’ye gelen İsrailli ekip, o sinagogun enkazından kurtarılan tarihi Ester Kitabı parşömenlerini İsrail’e götürdü.

İsrailli arama kurtarma kuruluşu “ZAKA” gönüllüsü Binbaşı Haim Otmazgin, kutsal metnin bu tarihi nüshasının, sinagogun enkazında bunları bulan “yaşlı bir yerli Yahudi tarafından kendilerine teslim edildiğini” söyledi.

‘Bize teslim ettiler’ iddiası

Söz konusu adamın, “parşömenlerin yanlış ellere geçmesini istemediğini ve korunması için kendilerine teslim ettiğini” anlatan Otmazgin, şunları kaydetti:

“Böylesine önemli bir tarihi belgeyi kurtarmaktan ve Antakya’daki Yahudi cemaatinin mirasının, depremin yerle bir etmesine rağmen bozulmadan kalmasını sağlamaktan ötürü gerçekten onur duyuyorum.”

Otmazgin, “parşömenleri kime emanet etmeleri gerektiğini öğrenmek için İstanbul’daki Yahudi cemaatinden bir yetkiliyle görüşeceklerini” dile getirdi.

İstanbul’daki Yahudi Hahambaşılığı’na teslim edildi

İsrail’in Yediot Ahranot gazetesi, kitabın götürüldüğünü duyurunca tepkiler çığ gibi büyüdü.

Türk Yahudi Toplumu’nun rıza göstermemesi üzerine önce İsrail’e götürülen Ester Kitabı parşömenleri, İstanbul’daki Yahudi Hahambaşılığına teslim edildi.

“Yuvasına dönecek”

Türk Yahudi Toplumu, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İlgili Ester (Kitabı) parşömeni İsrail’den teslim alınıp Hahambaşılığımızda muhafaza altındadır. Antakya sinagogumuzun tadili sonrası yuvasına dönecektir.” ifadelerine yer verdi.

Ester Kitabı, Tevrat’la birlikte Yahudi kutsal metinlerini oluşturan Tanah’ın bir bölümü sayılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir