Antalya’da iki ilçede binalara fore kazık ya da beton perde zorunlu hale getirilecek

Yeni eklenen Antalya’da iki ilçede binalara fore kazık ya da beton perde zorunlu hale getirilecek son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Fay hatları üzerinde yer alan Türkiye, deprem ülkesi olduğu gerçeğini zaman zaman hatırlatıyor.

11 ilde etkili olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 42 bin cana mal olurken, binlerce bina yerle bir oldu.

Kahramanmaraş merkezli büyük depremlerin ardından bazı belediyeler tarafından dayanıklı binalar yapılması için çeşitli projeler hazırlanıyor.

Konyaaltı Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, ilçede bir yandan mevcut yapıların denetimi, bir yandan da yeni yapılacak binalar için çalışmalara başlandı.

Fore kazık sistemi zorunlu hale getirilecek

İlçe genelinde uzman ekipler tarafından zemin araştırması yapılacak ve gerekli görülen yerlerde inşaat temeline taşıma kapasitesi düşük zeminlerde yapı yüklerini sağlam zeminlere ulaştırmak amacıyla “fore kazık” sistemi zorunlu hale getirilecek.

Konu, belediyenin yarın yapılacak mart ayı meclis toplantısında gündeme getirilecek.

Beton perde uygulamasına geçilecek

Muratpaşa Belediyesince de 520 bine aşkın nüfusa sahip ilçede depreme dayanıklı bir kent oluşturmak için yeni yapılacak binalarda “beton perde” uygulaması zorunlu olacak.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, insanları depremin değil, binaların öldürdüğünü anımsattı.

“Yeni yapılacak tüm binalarda zorunlu hale getireceğiz”

Uysal yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Depreme dayanıklı binalar istiyoruz. Bu nedenle deprem esnasında yapı davranışını olumlu etkileyen ‘beton perde’ uygulamasını ilçede yeni yapılacak tüm binalarda zorunlu hale getireceğiz. Konuyu bu ayki mecliste gündeme getireceğiz. Ayrıca bina güçlendirme çalışmalarında belediyenin aldığı ücretlerin alınmamasını da meclise teklif edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir