Arnavutluk kurtarma ekibi üyeleri, Türkiye’de yaşadıklarını anlattı

Yeni eklenen Arnavutluk kurtarma ekibi üyeleri, Türkiye’de yaşadıklarını anlattı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Arnavutluk arama kurtarma ekibi, enkaz altındaki çalışmalara katıldı.

Ekip, Malatya’da yaklaşık 11 gün sürdürdüğü faaliyetlerinin ardından geri döndü.

Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Müfettişliği Müdürü Elton Reso, deprem bölgesinde yaşadıklarını anlattı.

“Yıkılan binadan ağlama sesi duyduk”

Reso, 80 kişilik ekipte Arnavutluk Silahlı Kuvvetler mensubu, sivil acil durum ve sağlık personelinin yer aldığını kaydetti.

Kendileri için en duygusal anın, yaklaşık 4 yaşındaki bir çocuğu enkazdan sağ çıkarmaları olduğunu dile getiren Reso, yaşadıklarını anlattı:

Çalıştığımız enkazın yanındaki yıkılan binadan ağlama sesi duyduk. Hemen bu enkazdaki işimizi bırakarak tüm personelimizle diğer enkaza yöneldik. Hızla kazdık ve çocuğu çıkarmayı başardık. O anlar harikaydı. O çocuğun kurtarılması için hepimiz çok çaba gösterdik.

“Asil hareketi hoşuma gitti”

Arama kurtarma çalışmaları sırasında pek çok unutulmaz an yaşadıklarını belirten Reso, şunları kaydetti:

Genç bir Türk, yaklaşık 8 katlı binanın enkazında tüm ailesinin, babasının, annesinin ve 5 kardeşinin olduğunu söyledi. Ekibimize çok bağlıydı. Aile üyelerinden en az bir tanesinin sağ bulunacağına dair umudu vardı. Ne yazık ki, ailesinden hiç kimse canlı bulunamadı. Ancak onun asil hareketi hoşuma gitti. Babası çıkarıldığında her ne kadar büyük bir acısı da olsa bu genç çocuk hepimize sarıldı.

“En zor misyonlardan biri”

Yüzbaşı Fatjon Banaj da arama kurtarma çalışmalarının son gününde bile ailelerin, yakınlarının sağ olabileceğini ümit ettiklerini anlattı.

Türkiye’deki arama kurtarma çalışmalarının katıldığı en zor misyonlardan biri olduğunu ve hatıralarında uzun süre kalacağını söyleyen Banaj, yüksek profesyonellik gösterdiklerini kaydetti:

“Tüm ekip çok yüksek profesyonellik gösterdi”

Meydana gelen ağır durum nedeniyle duygusal anı bir kenara bırakıp müdahalelerde bulunmamız gereken bazı durumlar oldu. Tüm ekip çok yüksek bir profesyonellik gösterdi.

“En dokunaklı an…”

Orta ve yüksek askeri eğitimini Türkiye’de tamamlayan Asteğmen Krisman Merlika, Malatya’da bulundukları süre içerisinde bir kişiyi kurtardıklarını ve 26 kişinin ise cansız bedenini çıkardıklarını bildirdi:

En dokunaklı an, bir babanın enkaz altında kalan çocuklarını bana sormasıydı. Çocukları hakkında bir şeyler bilip bilmediğimi sordu. Kalbimi sızlatan en dokunaklı cevap ‘onların annesi yok, ben babalarıyım’ sözüydü. Benim için en zor an buydu. Maalesef o çocukların cansız bedenine ulaşıldı.

Gözden Kaçmasın Arnavutluk’ta 1 günlük ulusal yas ilan edildi Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir