Avrupa Birliği, depremzedeler için bağışçılar konferansı düzenleyecek

Yeni eklenen Avrupa Birliği, depremzedeler için bağışçılar konferansı düzenleyecek son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Avrupa ülkeleri, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afet bölgesine yardım elini uzatıyor.

Bölgeye ihtiyaç malzemeler ulaştırılırken, Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Tobias Billström açıklamada bulundu.

Bağışçılar konferansının tarihi 16 Mart

Billström, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için uluslararası toplumdan bağış toplamak üzere harekete geçeceklerini söyledi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak bağışçılar konferansının tarihi 16 Mart olarak açıklandı.

“Elimizden geleni yapmak istiyoruz”

AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını bir araya getiren Dış İlişkiler Konseyi toplantısının girişinde konuşan Billström, ülkesinin AB dönem başkanlığı süresince “yıkıcı depremle ilgili elinden geleni yapmak istediğini” ifade etti.

İsveçli Bakan, daha önce gelecek ayın başında yapılacağı duyurulan bağışçılar konferansının, 16 Mart’ta düzenleneceğini yineledi.

“Amacımız, depremin sonuçlarını hafifletmek”

Tobias Billström, konferansın AB Komisyonu ile birlikte düzenleneceğini ve depremin korkunç sonuçlarını mümkün olduğunca hafifletmenin amaçlandığını kaydetti.

İsveç Dışişleri Bakanı Billström, konferansa yoğun katılımla ilgili beklentisini dile getirdi:

“Daha fazla para toplayabilmeyi umuyoruz”

Bu konferansa yüksek düzeyde katılım bekliyoruz, ayrıca Türkiye ve Suriye halkı için elimizden gelenin en iyisini yapmak için daha fazla para toplayabilmeyi umuyoruz.

İsveç’in nakdi yardımı

“Felakete kayıtsız kalmadık.” diyen Billström, Türkiye’ye yardıma devam edeceklerini ve ellerinden geleni yapacaklarını ifade etmişti.

Gözden Kaçmasın Depremzedeler için Avrupa’dan yardımlar gelmeye devam ediyor Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir