Avrupa Birliği’nin deprem mesajı: Türkiye’ye yardım etmeliyiz

Yeni eklenen Avrupa Birliği’nin deprem mesajı: Türkiye’ye yardım etmeliyiz son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Avrupa Birliği (AB), depremzedeler için bağışçılar konferansı düzenleyecek.

AB dönem başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Tobias Billström, 16 Mart’taki konferans öncesi yaptığı açıklamada, “Yüksek düzeyde katılım bekliyoruz.” demişti.

Bir açıklama da AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ve AB Konseyi Dönem Başkanı İsveç’in Uluslararası Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell’den geldi.

“Milyarlarca euro bekliyoruz”

Varhelyi, Türkiye’deki depremlerin ardından AB Komisyonu’nun martta düzenleyeceği konferansta uluslararası toplumdan “daha önce eşi benzeri görülmemiş” bir çaba ve milyarlarca euro para toplanmasını beklediklerini söyledi.

AB’nin 16 Mart’ta düzenleyeceği uluslararası konferansa eş başkanlık edecek Varhelyi ve Forssell, hazırlıklar için Türkiye’ye gelerek Ankara’da çeşitli temaslarda bulundu.

“Türk halkının her zaman yanındayız”

Varhelyi, Türk yetkililerle depremin yol açtığı hasarın boyutunu görüştüklerini belirterek şöyle dedi:

“Her şeyi seferber etmemiz gerekecek”

Basından okuduğunuz yıkım, gerçekte olan yıkımın yanından bile geçemez. Gerçek yıkım, çok çok daha büyük. Çok büyük rakamlar bekliyoruz. Konuyla ilgili nihai değerlendirme gelecek haftalarda elimizde olacak.

Bu, uluslararası toplumun yeniden yapılanma sürecine destek olmak için gösterdiği eşi benzeri görülmemiş bir çaba olacak. Şu aşamada kimsenin tek bir rakam verebileceğini sanmıyorum. AB bütçesinden yardım sağlamak için her şeyi seferber etmemiz gerekecek.

“Türkiye’ye yardım etmemiz lazım”

İkili destek vermek isteyen üye devletlerimizi görüyoruz. Küresel çapta verilecek her türlü desteğe ihtiyacımız olacak. Uluslararası finans kurumlarıyla da onları harekete geçirmek için temastayız. Avrupa Yatırım Bankasıyla da yardım için temastayız.

AB Komisyonu’nun mesajı açık ve net. Bu deprem, her şeyden önce geliyor. Bizim Türkiye’ye yardım etmemiz lazım ve Türkiye de bizden yardım bekliyor. En azından benim neslimde dünyanın hiçbir yerinde böyle korkunç bir deprem görmedik. Bu nedenle de küresel bir çaba olmalı. AB, Türkiye ile aynı bölgeyi paylaştığı için buna aracılık etmeli. Biz bu konuda ilk olmalıyız.

Gözden Kaçmasın Avrupa Birliği, depremzedeler için bağışçılar konferansı düzenleyecek Haberin Detayları

“Konferans, önemli miktarda fon sağlayacak”

Forssell ise, İsveç’in bu konferansı düzenlemek için inisiyatif aldığını belirterek, “Hem kısa hem de uzun vadedeki devasa ihtiyacı gördüğümüzde bu adımı attık.” dedi:

Bu konferans, önemli miktarda fon sağlayacak. Ayrıca İsveç de dahil bazı AB üyesi ülkeler, ikili seviyede de Türkiye’ye önemli miktarda fon sağlamak istiyor. Bu konuda net bir miktar vermem zor ama büyük bir potansiyel var.

“Bu yıkım, gerçekten kelimelerin ötesinde”

Forssell, çok büyük ihtiyaçlar olduğuna işaret ederek, Türkiye’ye yatırımlar konusuna değindi:

Burada geniş çaplı çalışmak önemli. Buna 27 üye ülke, ABD, Birleşik Krallık ve Körfez ülkelerini, iş dünyasından dış yatırımları da dahil etmek gerek. Aynı zamanda İsveçli iş dünyasının ve Avrupalı kuruluşların Türkiye’ye yatırımlara devam etmeye ve bunları yoğunlaştırmaya dair büyük bir ilgisi var.

“Türkiye’ye Avrupa’dan güçlü bir destek var”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üye ülkeleri arasında doğal afetlerde işbirliğinin geliştirilmesi için örgütün bir platform olabileceği söyleminin anımsatılması üzerine Forssell, şöyle devam etti:

Türkiye’ye bu zor zamanlarında yardım etmek için mümkün olan tüm yollara bakıyoruz. Bu da bir seçenek olabilir. Burada geniş bir zamanda çalışmak önemli. Dediğim gibi çok fazla ihtiyaç var. Şu anda Türkiye’ye Avrupa’dan güçlü bir destek var. Çünkü herkes televizyonda şok edici görüntüler görüyor. Bu yıkım gerçekten kelimelerin ötesinde. Bunu kelimelere dökmek, anlatmak çok zor. Örneğin; İsveç’te on yıllardır yaşayan birçok Türk var. Bu, diğer AB üyesi ülkeler için de geçerli. Dolayısıyla bu felaket bizi de etkiledi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir