Avrupa Parlamentosu, benzinli ve dizel araçların yasaklanmasını onayladı

Yeni eklenen Avrupa Parlamentosu, benzinli ve dizel araçların yasaklanmasını onayladı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Avrupa Komisyonu, önümüzdeki on yıl içinde sera gazı salınımını yüzde 55 oranında azaltmak için sert emisyon kuralları getirecek.

Bu nedenle artık üreticiler, yavaş yavaş sadece elektrikli otomobillere odaklanıyor ve içten yanmalı motorlardan vazgeçiyor.

Benzinli ve dizel araç yasağına onay

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışlarının 2035’ten itibaren yasaklanmasını onayladı.

Karara göre, AB üyesi ülkelerde 2035’ten itibaren satılacak yeni bütün otomobil ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olması gerekecek.

Otomobil üreticileri, 2035’e kadar karbon emisyonlarını yüzde 100 azaltacak. Böylece, AB ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren benzinli ve dizel de dahil içten yanmalı motora sahip yeni otomobil satışı yapılamayacak.

2030 yılı emisyon düşürme hedefi otomobiller için yüzde 55, kamyonetler için de yüzde 50 olacak.

Düzenleme, bu aşamadan sonra AB Konseyi tarafından resmen onaylanmasının ardından AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir