Başakşehir-Kayaşehir Metro Sınırı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iştirakiyle açıldı

Başakşehir Çam Sakura Kent Hastanesi’ne ulaşımı kolaylaştıran Başakşehir-Kayaşehir Metro Sınırı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle hizmete alındı. Açılış merasiminde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni metro sınırıyla Metrokent İstanbul Havalimanı ortasının 24 dakika, hastane Bakırköy ortasının 23 dakikada gidilebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu formda:

“Buradan sizlerin vasıtasıyla tüm İstanbul’a selamlarımı gönderiyorum. Uzunluğu 6,2 kilometreyi bulan metronun güzel olmasını diliyorum. Metro çizgisinin İstanbul’umuza kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum. İstanbul’u yer altından ve yer üstünden demir ağlarla örme vizyonumuzu adım adım hayata geçiriyoruz. Her fırsatta altını çizerek tabir ediyorum; Biz İstanbul’a ve İstanbullulara aşığız. Böylesine derin muhabbetle bağlı bulunduğumuz İstanbul’u kimse kusura bakmasın birilerinin ihtiraslarına kurban edemeyiz. Fatih’in emaneti olan bu hoş kenti günbegün karanlığa sürüklenmesine seyirci kalamayız. Konutumuz, yuvamız İstanbul’a karşı sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmekten kimse bizi alıkoyamaz.

“İBB YAPMADIĞI İÇİN BAKANLIK DEVRALDI”

Havasını birlikte soluduğumuz hoşluğunu birlikte seyrettiğimiz güneşinin sıcaklığına birlikte uyandığımız İstanbullu hemşehrilerimize mahcup olamayız. Ulaştırma Bakanlığımız asıl sorumlusu becerip işi devam ettiremediği için bu metro çizgisini İBB yapmadığı için devraldı. Kardeşlerim, bakın 3 yılı geçti. Bu büyükşehir belediyesi ne yazık ki İstanbul’a bir çivi dahi çakamadı. Tabi buna asıl dersi 2024’te verecek İstanbul. Ancak artık 14 Mayıs’ta parlamento seçimlerinde bunlara dersi verecek.

“24 AY İÇİNDE AÇTIK”

Bu sınır devralındığında fiziki ilerleme oranı yüzde 5’ti. Yani kazılmış 100 metrelik tünel ve 4’te biri fakat biten viyadük dışında ortada hiçbir şey yoktu. Gece gündüz demeden çalışarak 24 ay içinde metro çizgisini açılışa hazır hale getirdik. Testleri de muvaffakiyetle tamamladık. Bugün de sizlerin hizmetine vermenin gururunu yaşıyoruz. Biraz sonra birlikte bineceğiz. Metro istasyonlarının dizaynını özgün anlayışla gerçekleştirdik. İstanbul’a sembol yerler da kazandırmak istedik. Hastane istasyonunda tüm kent hastanelerimizi tanıtan özel atrium inşa ettik. Kayaşehir’de ışıklarıyla ahşap görünümü veren imgeyle yer altında bekleyen yolculara sıcak atmosfer sunduk.

“ARTIK BEKLEMEK ZORUNDA KALMAYACAKSINIZ”

Kent merkeziyle hastane ortasında ulaşım artık daha süratli, ekonomik ve inançlı olacaktır. Biliyorsunuz, Çam ve Sakura Kent Hastanesi açılacağı vakit oranın yolunu da asıl sorumlusu yapmadığı için biz inşa etmiştik. Bu metro sınırımızı öteki toplu taşıma çizgileriyle entegre ederek İstanbul Havalimanı dahil birçok yere kolay kolay ulaşmasını sağladık. Artık beklemek zorunda kalmayacaksınız. Başakşehir size bu yakışır da onun için. Kayaşehir, Mahmutbey ortasını 20 dk’da Metrokent Bakırköy ortasını 29 dk, Metrokent İstanbul Havalimanı ortasını 24 dakika, Hastane Bakırköy ortasını 23 dakikada gidebileceksiniz.

“BİRİLERİ İNŞAATI BİTMEMİŞ METRO SINIRLARINA BETON DÖKÜYOR”

Birileri inşaatı başlamış metro çizgilerine beton döküyorlar. Bakanlığımız ise toplam 55.7 kilometre uzunluğundaki 5 metro çizgisinde çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul’un raylı sistem ağı şu an açılan projeyle 324,5 km’ye ulaştı. İmali devam eden projeler bittiğinde bu sayı 380 km’nin üstüne çıkacak. Raylı sistem ağının yüzde 50’sinden fazlasını Ulaştırma Bakanlığı kentimize kazandırmış olacak.

“KİMİLERİ YALNIZCA LAF YAPAR, BAZILARI HİZMET”

Kimileri yalnızca laf yapar, bazıları de işte bu türlü iş yapar iş. Hizmet yapar. Biz laf üstüne laf koyanlardan değil, daima taş üstüne taş koyanlardan olduk. Bu kentin omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun hakkını vermeye çalıştık. Farklı hevesler yerine tüm mesaimizi İstanbul’a ve İstanbullulara hizmet etmek aldı. Biz bu kente aşığız. Biz bu kentin dertlisiyiz. Eser ve hizmetlerimizle koşmaya, konuşmaya devam edeceğiz.

“RAMAZAN’I BURUK YAŞIYORUZ”

Artık uğurlamaya hazırlandığımız Ramazan’ınızı tebrik ediyorum. Ramazan yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Bereketli bir Ramazan yaşıyoruz. Birileri seccadelerin üstüne ayakkabıyla basabilir. Eee ne yapalım. Bunları da güzel tanımak lazım. Kıblesi Kabe olmayanın artık seccadesi nereye bakar bilemem. Ramazan tüm Müslümanların vahdetinin sembolüdür. Ramazan oruçla, namazla, zikirle gönüllerimizi arındırma mevsimidir. Ramazan rahmetiyle değil tıpkı vakitte sevinciyle de gelir. Bu sene zelzele afeti sebebiyle Ramazan’ı buruk yaşıyoruz.

“DEPREM BÖLGESİNDE 650 BİN KONUT YAPACAĞIZ”

Kalbimizin bir yarısı buradaysa öbür yarısı zelzele bölgesindedir. Vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Onlar şehitler safında. Sevgililer sevgilisi Peygamberimize komşu. Kentlerimizi yine ayağa kaldırmak için devletin tüm imkanlarını seferber ettik. Şimdiden 78 bin konut ve köy meskeninin üretim süreci başladı. 42 bininin temelini attık. Sarsıntı bölgesinde toplamda 650 bin konut ve köy meskeni yapacağız. İnşallah bir yıl içinde 319 bin konut ve köy konutunu bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Afetlerin tamamında bunu yaptık. Konutu yanan, su altında kalan, zelzele sebebiyle konutu iş yeri yıkılan tüm kardeşlerimizi yeni yuvalarına kısa müddette kavuşturduk.

“İMAR VE İHYA BİZİM İŞİMİZ”

6 Şubat zelzelelerinin vurduğu 11 vilayetimizdeki 14 milyon vatandaşımızın da dualarını alacağız. Buradan sav ile söylüyorum. Türkiye’de böylesine büyük afetin altından kalkabilecek bizim dışımızda hiçbir iktidar ve ittifak olmamıştır. Nasıl at binenin kılıç kuşananınsa imar ve ihya da bizim işimizdir. TOKİ ile yaptığımız 1,2 milyon konut bunun ispatıdır. 6100 km’den alıp 28 bin km eğe çıkardığımız bölünmüş yollar bunun ispatıdır. 26’dan 31 ekle 57’ye yükselttiğimiz havalimanları bunun ispatıdır. Sıfırdan ülkemize kazandırdığımız 30 bin 197 yataklı 21 kent hastanesi bunun ispatıdır. YSS köprüsü, Osmangazi, Çanakkale Köprüsü, Kuzey Marmara, Marmaray, Avrasya Tüneli bunun ispatıdır. Ulusal gururumuz Togg’un da teslimatlarını başlattık. Bay bay Kemal ne diyordu, hani bunun fabrikası…

“YAPAMAZSINIZ DİYE ÖNÜMÜZÜ KESMEYE ÇALIŞTILAR”

“KAPI KAPI DOLAŞIYORUZ”

Bu yatırımlar İHA, SİHA, Akıncılar… Art geriye savunma endüstrinde bunlar geliyor mu? Pazartesi günü uçak gemimizi devreye alıyoruz. Silahlı kuvvetlerimize teslim ediyoruz. Yarın Pendik’te açılışımız var. Birileri laf biz ise iş yaparız. Kendi ortalarında her gün yeni bir kriz yaşayan 7’li koalisyon var. 8-9 olabilir. 4 tane yavru hepsi CHP’nin yanında yer aldılar. Biz milletimizle buradayız. Fazla bir şey kalmadı 35 gün. Durmuyoruz, kapı kapı dolaşıyoruz. Sandıkları patlatmaya var mıyız? Gümbür gümbür iktidara yürümeye var mıyız? Tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, canlı olacağız, kardeş olacağız, daima birlikte Türkiye olacağız. Şimdiden Kadir Geceniz, bayramınız mübarek olsun. İnşallah 14 Mayıs Türkiye ve ülke için başka bir bayram olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir