Basına sızan bomba argüman: AK Parti’de misyon yapan vekillerin yüzde 70’i değişiyor

Partililerle yapılan toplantılarda, vatandaşlarla buluşmalarında ve medya aracılığıyla sıklıkla 2023 seçimlerinin ehemmiyetine vurgu yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili aday listesinin belirlenmesi sürecinde şahsen, titiz ve ayrıntılı bir çalışma yürüttü.

LİSTELERİN TESLİMİNE SAATLER KALA KİMİ BİLGİLER BASINA SIZDI

Deprem bölgesine yaptığı ziyaretler, kentlerdeki açılış programları, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kabulleri ve toplantıların dışındaki mesaisinin büyük bir kısmını kurmaylarıyla AK Parti Genel Merkezi’nde geçiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, listelere son halini heyetiyle birlikte verdi. Milletvekili aday listesinin YSK’ya teslim edilmesine saatler kala, birtakım bilgiler de basına sızdı.

3 DEVİR KURALI “İSTİSNASIZ” UYGULANDI

Buna nazaran, AK Parti’nin aday listesinde büyük bir değişim olacak. 27. Devir’de vazife alan milletvekillerinin yüzde 70’i değişiyor. Partili kaynaklara nazaran, uzun müddettir uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu olan 3 devir kuralı “istisnasız” uygulandı. Uzun, ayrıntılı ve titiz bir çalışmanın akabinde oluşturulan listede, büyük oranda seçim bölgesinde güçlü olan “yerel aktörler” öne çıkarıldı. Anketler, saha çalışmaları ve temayül yoklamasının yanı sıra yüz yüze mülakatlarda aday adaylarının gösterdiği performans, sunduğu projeler ve siyasi meslekleri masaya yatırıldı. En kıymetlisi de listelere son biçimi verilene kadar anket çalışmalarından faydalanılması oldu. Bir taraftan listeler üzerinde hummalı çalışma yürütülürken öbür taraftan da yapılan anketlerin sonuçları AK Parti Genel Merkezi’yle paylaşıldı.

AK PARTİ YENİ YÜZLERLE SEÇMEN KARŞISINA ÇIKIYOR

Daha evvel yaptığı açıklamada, kabinedeki yer alan bakanların milletvekili adayı olacağını açıklayan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Erdoğan, partisinin kıymetli aktörleri ile mevcut bakanları Anadolu kentleri ve büyükşehirlerde aday olarak gösterdi. Hülasa AK Parti, 2023 seçimlerinde güçlü ve yenilenmiş takımlarla seçmen karşısına çıkıyor.

KADIN SAYISINDA ARTIŞ

Eğitimde, istihdamda, iş hayatında ve siyasette bayana verdiği pahayla ön plana çıkan AK Parti’de, bayan milletvekili aday sayısı geçen periyoda nazaran artırıldı. Kritik kentlerde bayanlar, ön sıralarda aday olarak gösterildi.

EN GENÇ ADAY 19 YAŞINDA

Gençlere olan inancını her seferinde lisana getiren ve onlar için “Işığımız, umudumuz ve geleceğimiz” tabirini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, evvelki seçimlerde olduğu üzere bu seçimlerde de gençleri seçilebilecek yerden aday listesine koydu. AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Lideri Eyyüp Kadir İnan İzmir’de 2. Bölge 1. Sıra milletvekili adayı olarak gösterildi. İnan’ın yanı sıra birçok genç listedeki yerini aldı. Genç sayısının daha evvelki seçimlerde olduğu üzere tekrar dikkate kıymet bir noktada olduğu listenin en genç ismi ise 19 yaşında bir üniversite öğrencisi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir