Belçika Sağlık Bakanı Vandenbroucke: Hatay’da 1500’den fazla hastayı tedavi ettik

Yeni eklenen Belçika Sağlık Bakanı Vandenbroucke: Hatay’da 1500’den fazla hastayı tedavi ettik son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Avrupa ülkesi Belçika, deprem bölgesine sahra hastanesi gönderen ülkeler arasında yer alıyor.

Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, afetzedelere yönelik faaliyetlerinden bahsetti.

1500’den fazla hastayı tedavi ettiler

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde kurduğu sahra hastanesinin çalışmalarına değinen Vandenbroucke, katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduklarını anlattı:

Kurduğumuz sahra hastanesinin faaliyetlerinden çok memnunuz. Personelimiz, iki haftada 1500’den fazla hastayı tedavi etti. Bu yüzden orada olmanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

“Yerel yetkililerle iş birliği çok iyi düzeyde”

Belçika’nın ilk kez bir doğal afetten sonra başka bir ülkede bu tür bir misyon üstlendiğini belirten Vandenbroucke, “Açıkçası, kolay bir çalışma değildi. Bunu daha önce hiç yapmadık ve bu yüzden biraz öğrenme süreciydi.” diye konuştu.

Vandenbroucke, Türkiye’deki sağlık sistemi yetkilileriyle yakın temas halinde olmaya ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek, “Her şey yolunda gitti. Yerel yetkililerle iş birliği çok iyi düzeyde.” dedi.

“Türkiye için yapabileceğimiz en iyi şey hastane göndermekti”

Belçikalı Bakan, Türkiye için atabilecekleri en iyi adımın hastane göndermek olduğunu kaydetti:

Benim için dayanışma, gösterebileceğinizin en iyisini göstermeniz demektir. Bu ülkede iyi bir sağlık sistemimiz var. Bu yüzden depremin ardından Türkiye için yapabileceğimiz en iyi şey hastane göndermekti.

Vandenbroucke, bu dönemde gösterilen dayanışmanın Türkiye-Belçika ilişkilerine de olumlu yansımasını beklediğini söyledi.

Gözden Kaçmasın Belçika, Türkiye’ye aramaları ve kısa mesajları ücretsiz yaptı Haberin Detayları

Hastane faaliyetini sürdürecek

Bu tür felaketlerden sonra sağlık sisteminin uzun süre baskı altında kalabileceğine işaret eden Vandenbroucke, diğer yandan sahada uzun süre kalmanın da personel rotasyonu açısından zor olacağını vurguladı.

Belçika Sağlık Bakanı, dün ilk rotasyon için ülkeye dönen 76 kişilik ekibin ardından ikinci vardiyanın başladığını ve sahra hastanesinin ne kadar süre faal olacağının henüz bilinmediğini sözlerine ekledi.

“Türkiye’yi daha fazla desteklemeye hazır olmalıyız”

Vandenbroucke, sahra hastanesi personelinin Belçika’dan ayrıldığı gün, Türkiye’yi daha fazla desteklemeye hazır olmaları gerektiğinin altını çizmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir