BM Genel Sekreteri Guterres: Türkiye’nin desteğiyle küresel gıda güvenliğini ilerlettik

Yeni eklenen BM Genel Sekreteri Guterres: Türkiye’nin desteğiyle küresel gıda güvenliğini ilerlettik son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İstanbul’da imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasına değindi.

BM Genel Kurulu Özel Acil Ukrayna Oturumu’nda konuşan Guterres, Ukrayna halkının yaklaşık yüzde 40’ının insani yardıma muhtaç konuma düştüğünü söyledi.

Türkiye ve gıda güvenliği vurgusu

Ukrayna’da temel altyapıların hedef alındığını dile getiren Guterres, geçen hafta Ukrayna için 5,6 milyar dolarlık yardım çağrısı başlattığını anımsatarak sözü Karadeniz Tahıl Girişimi’ne getirdi:

Karadeniz Tahıl Girişimi, Türkiye ve BM’nin desteğiyle Ukrayna ve Rusya’nın küresel gıda güvenliğini ilerletme olasılığını ortaya koydu. Bazı zorluklara rağmen, Ukrayna’dan yapılan tahıl ve diğer gıda sevkiyatı değişim yaratıyor. Milyonlarca insana yarar sağlayan bu tarz girişimleri desteklemeye devam edeceğiz.

“Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı değerlerimizi sınıyor”

Uluslararası hukuk ve BM Şartı’nı ihlal eden saldırının Ukrayna ötesinde de etkileri olduğuna işaret eden Guterres, “İlk günden de söylediğim gibi, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı çok taraflı sistemimizin temel taşlarını ve değerlerini sınıyor.” diye konuştu.

BM Şartı’na göre tüm üyelerin bir başka devletin toprak bütünlüğüne ya da siyasal bağımsızlığına karşı kuvvet kullanma tehdidine ya da kuvvet kullanılmasına başvurmaktan kaçınması gerektiğini anımsatan Guterres, BM’nin tutumunun çok net olduğunu, tanınmış sınırları içerisinde Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne bağlı olduklarını ifade etti.

“Nükleer santrallerin güvenliği sağlanmalı”

Guterres, taraflar arasındaki derin güvensizliğe rağmen esir takası gibi konularda da ilerleme sağlandığını, bu çabaların genişletilmesi gerektiğini ifade etti.

Artan askeri hareketliliğin özellikle nükleer tesislerin bulunduğu bölgelerde büyük tehdit oluşturduğunu vurgulayan Guterres, Ukrayna’daki tüm nükleer santrallerin güvenliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

“Ukraynalılar, Ruslar ve herkesin barışa ihtiyacı var”

BM Genel Sekreteri, savaşın aynı zamanda bölgesel istikrarsız ve küresel gerginliği tetiklediğini, önemli sorunlara kaynak aktarımını zorlaştırdığını belirterek, nükleer silah kullanımına ilişkin üstü kapalı tehditlerin de kabul edilemez olduğunu kaydetti ve ekledi:

Savaş çözüm değil, savaş sorunun ta kendisi. Ukrayna halkı büyük acı çekiyor. Ukraynalılar, Ruslar ve herkesin barışa ihtiyacı var. Barışa halihazırda ulaşmak zor görünse de kalıcı barışın BM Şartı ve uluslararası hukuka dayandırılması gerekiyor. Çatışma devam ettiği müddetçe bunu başarmamız zorlaşacak. Kaybedecek zamanımız yok.

Karar tasarısı oylanacak

Rusya-Ukrayna Savaşı birinci yılını doldururken, BM de hafta boyunca hem Genel Kurul hem de Güvenlik Konseyi çerçevesinde bölgedeki son güvenlik durumunu ele alacak.

Bugün düzenlenen Genel Kurul’da Türkiye de dahil 70’ten fazla ülke temsilcisi konuşma yapacak. Yarın da sürecek olan oturumda bağlayıcılığı olmayan ancak birçok ülke tarafından desteklenmesi öngörülen bir karar tasarısı oylamaya sunulacak.

Karar tasarısında üye ülkelere Ukrayna’da kalıcı, kapsamlı ve adil bir barışı desteklemeleri talep edilirken, Rusya’dan da Ukrayna topraklarından tüm askeri güçlerini çekme çağrısı yapılacak.

Gözden Kaçmasın Tahıl Koridoru ile 19 milyon tondan fazla tahıl taşındı Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir