Borsa İstanbul’da hisse geri alımları 25 milyar lirayı aştı

Yeni eklenen Borsa İstanbul’da hisse geri alımları 25 milyar lirayı aştı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Borsa İstanbul’da bir dizi karar alındı.

Bunlardan biri olarak bürokratik süreçlerin azaltılmasıyla 80’in üzerinde şirket, toplam büyüklüğü 25 milyar lirayı aşan tutarda hisse geri alım programı açıkladı.

Deprem, piyasalarda oynaklığın had safhaya çıkmasına sebep olurken, şirketler bu zorlu dönemde ellerini taşın altına koydu.

Şirketlerin geri alım programları, hisse fiyatını desteklemekle birlikte yatırımcıları psikolojik olarak da olumlu etkiledi.

SPK karar aldı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), borsanın 5 işlem günü kapalı kaldığı dönemde sağlıklı fiyat oluşumunu sağlamak amacıyla bir dizi tedbir aldı.

Bunların arasında şirketlerin Genel Kurul’a gitmeden Yönetim Kurulu kararıyla hisse geri alım programı başlatabilmelerine yönelik karar öne çıktı.

Geri alım programı başlatıldı

SPK’dan yapılan açıklamada, geri alınan payların, alındığı tarihten itibaren 30 günlük süre boyunca satılamayacağı ve payları borsada işlem gören halka açık ortaklıkların bağlı ortaklıklarının da aynı şekilde geri alım programı başlatabileceği aktarılarak, yürürlükte bir geri alım programı olan halka açık ortaklıkların ve bağlı ortaklıklarının ise geri alım programlarına, yönetim kurullarınca ayrıca bir karar alınmasına gerek olmaksızın bu kararda belirtilen şartlar ile devam edebilecekleri belirtilmişti.

BIST 100 endeksi 5.000-5.200 bandında dengelendi

Kararın ardından birçok şirket hisse geri alım programı açıklarken, analistler, söz konusu adımın Borsa İstanbul’da deprem nedeniyle artan oynaklığın yatışmasında önemli rol oynadığını söyledi.

Analistler, şirketlerin geri alım programlarının hisse fiyatını desteklemekle birlikte yatırımcıları psikolojik olarak da olumlu etkilediğini ifade etti.

1 milyar lira ve üzeri alımlar toplam hisse geri alımların yüzde 70’ini oluşturdu

Açıklanan hisse geri alım programları içinde 1 milyar lira ve üzeri alımlar toplam hisse geri alım programlarının yaklaşık yüzde 70’ini oluştururken, 51 şirket 10 milyon lira ila 100 milyon lira arasında hisse geri alımı açıkladı.

En büyük geri alım programı Türk Hava Yolları’ndan

SPK’nın hisse geri alım programlarına yönelik bürokratik zorlukları hafifletmesinin ardından şirketler ardı ardına hisse geri alımı açıklamasında bulunurken, açıklanan programların büyüklüğü 25 milyar lirayı aştı. Hisse geri alım programlarının süresi ise 3 ay ile 3 yıl arasında değişiklik gösterirdi. Bu dönemde 81 şirket söz konusu olanaktan faydalanırken, en büyük hisse geri alım programı 9 milyar lirayla Türk Hava Yolları’ndan (THY) geldi.

THY’yi 3 milyar lirayla İş Bankası, 2 milyar lirayla Ereğli Demir Çelik ve 1,5 milyar lirayla Halkbank ve Aksa Akrilik takip etti. Daha önce 750 milyon liralık hisse geri alım programı bulunan Halkbank böylece program büyüklüğünü 2,25 milyar liraya çıkarmış oldu.

Vakıfbank ve Akbank da 1’er milyar liralık hisse geri alım programı başlattığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir