Bursa Valisi kentin 80 günlük suyunun kaldığını açıkladı

Yeni eklenen Bursa Valisi kentin 80 günlük suyunun kaldığını açıkladı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

AA

Yurt genelinde tesirli olan kuraklık barajların su oranlarında önemli düşüşlere neden oldu.

Kış mevsiminde yeteri kadar kar ve yağmur yağışının olmayışı barajları etkiledi.

Kuraklıktan en çok etkilenen kentlerden biri de Bursa oldu.

Bursa Valisi son durumu anlattı

22 Mart Dünya Su Günü aktiflikleri kapsamında Bursa Teknik Üniversitesi’nce (BTÜ) düzenlenen konferansta konuşan Bursa Valisi Yakup Canbolat, dünya genelinde sel, fırtına, hortum, sarsıntı, heyelan, orman yangını, kuraklık üzere doğal afetlerde önemli artışlar yaşandığı, bunun en kıymetli etkenlerinden birinin iklim değişikliği olduğunu söyledi.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) son 50 yılı kapsayan araştırmasına nazaran 1970’ten bu yana iklim şartlarından kaynaklanan afetlerin sayısının 5 kat arttığını belirten Canbolat, bu olaylarda 2 milyondan fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve en son can kaybının da kuraklık nedeniyle yaşandığının ortaya konulduğunu lisana getirdi.

Aşırı yağış ve şiddetli rüzgarların yol açtığı felaketlerdeki artışlara değinen Canbolat, Türkiye’de sarsıntılar başta olmak üzere heyelan, su baskını, erozyon, kaya ve çığ düşmesi, kuraklık üzere olayların yaşandığını vurguladı.

Bursa’nın 80 günlük suyu kaldı

Meteorolojik datalara nazaran birkaç vilayet dışında yurt genelinde çok kuraklığın tesirli olduğuna dikkati çeken Canbolat, şu bilgileri verdi:

Bursa’nın su gereksiniminin yüzde 85’i Nilüfer ve Doğancı barajlarından, yüzde 15’i de durağan kaynaklardan sağlanmaktadır. Barajların yıllık su kapasitesine baktığımızda Nilüfer Barajı’nın 60 milyon, Doğancı Barajı’nın da 125 milyon metreküp olduğunu biliyoruz. Bursa’da günlük 425 bin metreküp su tüketilmektedir. İçme suyu barajlarımızdaki doluluk oranı dikkate alındığında ve barajlara rastgele bir su girişi olmaması durumunda Bursa’nın bugün prestijiyle 80 günlük muhtaçlığını karşılayacak su rezervi bulunmaktadır.

Çınarcık Barajı can suyu olacak

Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce Çınarcık Barajı’nın da devreye alınmasıyla Bursa’nın içme suyu gereksiniminin kesintisiz olarak 2050’ye kadar karşılanacağının öngörüldüğünü kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir