Çin, Tayvan’a hassas akın tatbikatı yaptı

Yeni eklenen Çin, Tayvan’a hassas atak tatbikatı yaptı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

REUTERS

Asya, Çin ordusunun hareketliliğine sahne oldu.

Çin’e bağlı birlikler, Tayvan etrafında askeri tatbikat düzenledi.

Ada etrafındaki tatbikatların ikinci gününde Tayvan’a karşı simüle edilmiş hassas hücumlarla ilgili faaliyetler yürütüldü.

Asya’da hareketli saatler

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’e bağlı savaş uçaklarının çok sayıda sorti yaptığını ve bu ülkenin füze kuvvetlerini takip ettiğini duyurdu.

Çin ordusundan Tayvan’a yönelik tatbikat

Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören Çin, Tayvan Devlet Lideri Tsai Ing-wen’in ABD’ye yaptığı ziyaretten dönmesinin sonraki günü Ada etrafında üç günlük askeri tatbikatlara başladı.

Çin devlet televizyonu, Tayvan etrafında muharebe hazırlığı devriyelerinin ve tatbikatlarının devam ettiğini belirtti.

Tayvan’a simüle ataklar düzenlendi

Konuya ait haberde şu tabirlere yer verildi:

Müşterek operasyonlar komuta merkezi idaresinde, birden fazla tıpta ünite, Tayvan adasında ve etraftaki deniz bölgelerindeki kilit amaçlara simüle edilmiş müşterek hassas hücumlar gerçekleştirdi.

Tayvanlı bir güvenlik kaynağı, Reuters’a, Tayvan’ı Filipinler’den ayıran Bashi Kanalı etrafındaki tatbikatların, uçak gemisi kümelerine yönelik simüle atakların yanı sıra denizaltı tersi tatbikatları da içerdiğini söyledi.

Tayvan yakın takipte

Tayvan Savunma Bakanlığı, pazar günü prestijiyle Tayvan etrafında Su-30 savaş uçakları ve H-6 bombardıman uçakları dahil 58 Çin uçağı ve 9 gemi tespit ettikleri bilgisini paylaştı ve şöyle dedi:

Çin Roket Kuvvetleri’nin hareketleriyle ilgili olarak, ülkenin ordusu da ortak istihbarat, gözetleme ve keşif sistemi aracılığıyla yakın takipte ve hava savunma kuvvetleri yüksek alarm durumunda.

Tayvan güçlerinin “çatışmaları tırmandırmayacağı yahut uyuşmazlıklara neden olmayacağı” ve Çin’in tatbikatlarına “uygun” formda cevap vereceği yinelendi.

Çin askeri baskıyı artırdı

Çin, son üç yılda Tayvan’a yönelik askeri baskısını artırmış durumda. Tayvan etrafında nizamlı uçuş misyonları icra ediyorlar.

Öte yandan Tayvan Savunma Bakanlığı, pazar günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde Tayvan etrafında 71 Çin hava kuvvetleri uçağı ve 9 donanma gemisi tespit ettiğini belirtmişti.

Çin gemisine ihtar: İlerlemeye devam ederseniz…

Tayvan’dan bir kıyı güvenlik vazifelisi telsizle Çin gemisine “Bölge barışına, istikrarına ve güvenliğine önemli halde ziyan veriyorsunuz. Lütfen çabucak arkanızı dönün ve gidin. İlerlemeye devam ederseniz hudut dışı etme tedbirleri alacağız.” dedi.

Gözden Kaçmasın ABD’den Tayvan’a açık takviye: Silah satışına devam etmeliyiz Haberin Detayları
Tayvan: Çin’in 24 hava aracını ve 4 gemisini tespit ettik Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir