Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kıbleyi bilmeyenler, seccadeye ayakkabıyla basar

Yeni eklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kıbleyi bilmeyenler, seccadeye ayakkabıyla basar son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da toplu açılış merasimine katıldı.

Törenin adresi, Pendik ilçesiydi. Erdoğan, Çamçeşme Mahallesi Marmara Caddesi’nde düzenlenen programda konuştu.

Konuşmasına Ramazan ayını tebrik ederek başlayan Erdoğan, zelzelelerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi, yaralılara acil şifa dileğinde bulundu.

“Konutları en yakın vakitte bitireceğiz”

Deprem bölgesinde şu anda enkazın kaldırıldığını, en yakın vakitte konutları bitirerek hak edenlere teslim etme çabası içerisinde olduklarını lisana getiren Erdoğan, şöyle dedi:

Buradan, afetle uğraş eden vatandaşlarımızla birlikte birinci kıblemiz Mescid-i Aksa’yı savunan Filistinli kardeşlerimize de dua ediyoruz.

Buradan bir damla suya, bir kuru ekmeğe muhtaç bir halde Ramazan’ı geçiren Yemenli kardeşlerimize dua ediyoruz. Buradan her türlü ayrımcılığa ve baskıya karşın inançlarına sahip çıkan gurbetçilerimize dua ediyorum.

Kılıçdaroğlu’na gönderme

6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seccadeye ayakkabısıyla bastığı fotoğrafla gündeme gelmişti.

“Kıbleyi bilmeyenler, seccadeye ayakkabıyla basar”

O fotoğrafa göndermede bulunan Erdoğan, merasim alanındaki bir kişinin seccade göstermesi üzerine şu tabirlere yer verdi:

Seccadeyi gösteriyor da seccadeyi niye gösterdiğini anlıyorum. Sevgili kızlarımız, siz kıblenizi biliyorsunuz ancak kıbleyi bilmeyenler doğal ki seccadeye ayakkabıyla basar fakat bunlara asıl kıblenin neresi olduğunu 14 Mayıs’ta siz bildireceksiniz.

“Pendik, bizi sürekli bağrına basan bir ilçemiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin sıkıntıları olduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

Fakat istismarla bu yollarda dolaşanlar, istismarla sağa sola savrulanlar bilmezler ki inşallah 14 Mayıs’ta gereken dersi benim milletim onlara verecektir. Balkanlar’dan Kafkaslar’a, Afrika’dan Asya’ya kalbi bizimle çarpan tüm gönül dostlarımıza dua ediyoruz. Rabb’imizden bu Ramazan-ı Şerif’in coğrafyamızdaki zulüm, açlık, afet ve savaşlar sebebiyle buruk geçirdiğimiz son ramazan olmasına dua ediyoruz.

Kardeşlerim bugün bir kere daha Pendik’te bulunmanın bahtiyarlığı içindeyim. Bugün bir kere daha Pendik’in vefalı, yürekli, mert, kadirşinas insanlarıyla kucaklaşmanın sevinci içindeyim. Biz, tüm ilçeleriyle İstanbul’u bir diğer seviyoruz. Bilhassa Pendik’i değişik seviyoruz. Pendik, bize sahip çıkan, bizi sürekli bağrına basan bir ilçemiz. Pendik, tıpkı vakitte ulusal iradenin kalesi olan da bir ilçemiz.

Bilhassa şu an toplandığımız meydanın bizim için çok başka bir manası ve kıymeti var. Hani daima diyorum ya ah şu meydanların bir lisanı olsa da konuşsa. İşte bu meydan uğraşımızın de muhabbetimizin de şahsen şahidi olan bir meydan. İşte şu süper iştirak buraya gelene kadar caddenin sağında solundaki vatandaşlarımın ilgi ve alakası neyin ne olduğunu açıkça gösteriyor. Sordum, emniyete dedim ki ‘Bugünkü bu merasime iştirak ne?’ Aldığım karşılık şu: ’50 bin.’ Yürüyoruz. ‘Yürüyecek bu millet arkandan’ diyorlar.

“Kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz”

Erdoğan, “4 milyar lirayı aşan tüm bu yapıtların Pendik’e güzel olmasını diliyorum.” diye konuştu, kentsel dönüşüm projesinden bahsetti:

(Pendik) Orta ve Dumlupınar mahalleleri kentsel dönüşüm projesini 142 bin 600 metrekare alanda hayata geçiriyoruz. 1316 hak sahibi vatandaşımızla anlaştık.

“Karnemiz ortadadır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi size karşı mahcup edecek hiçbir adım atmadık. Saklımız gizlimiz yok, 1994 yılından bu yana karnemiz ortadadır. Cumhur İttifakı ile 7’li kumar masası ortasındaki vizyon ve gündem farkını siz de görüyorsunuz.” diye ekledi.

Gözden Kaçmasın Kemal Kılıçdaroğlu’yla seccade üzerinde fotoğraf çektiren adaylar listelere giremedi Haberin Detayları
Kemal Kılıçdaroğlu’ndan seccade savunması: Kusursuz kul olmaz Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir