Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa’dan muhalefete yüklendi: Seçim kirli pazarlıklarla kazanılmıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa 897 Afet Konutu Temel Atma ve 659 Konut, 61 Dükkan Anahtar Teslim Merasimi’ne katıldı. Burada bir konuşma gerçekleştiren Erdoğan, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

“DEPREM TURİSTLERİ, BURALARDA FOTOĞRAF ÇEKİK DÖNÜYOR”

Muhalefete sert sözlerle yüklenen Erdoğan, şunları söyledi:Depremden sonraki 5.günde Şanlıurfa’ya gelerek durumu yerinde görmüştüm. İnşallah hem Şanlıurfa hem öbür sarsıntı kentlerimiz eskisinden daha uygun bir düzeye gelene kadar sizlerin yanında olmayı sürdüreceğiz. Birtakım zelzele turistlerinin buralara gelip fotoğraf çekip döndüğünü biliyoruz. Bunlara gerekli dersi 14 Mayıs’ta vermeye hazır mıyız? Gerçi bunların daha kendilerine hayrı yok ki ülkenin sıkıntılarına derman olsunlar. Bunun için onları kendi hallerine bıraktık. Varsınlar kendi kendilerine koalisyonculuk oynasınlar, makam mevki dağıtsınlar. Varsınlar tüm terör örgütlerinin eteklerinin altına girip onlardan medet umsunlar. Yasin Börü’nün azmettiricilerini özgür bırakma kelamı versinler. Biz milletimizle birlikte kendi işimize bakacağız, kendi geleceğimize bakacağız. Ülkemizde o denli muhalefet var ki diğer kimseye gerek yok.

“SEÇİM KİRLİ PAZARLIKLARLA KAZANILMIYOR”

“PEKİ ORADA NE İŞİN VAR”

Noter masası değil, kumar masası değil. Pekala orada ne işin var? Bugünkü dertlerinin tahlil adresi yeniden biziz. Ötekiler yalnızca kahırları biliyor biz ise hem sıkıntları hem tahlil yollarını biliyoruz. Şu güzelim Şanlıurfa havalimanını kimler yaptı? Şanlıurfa havalimanından buraya bu güfzelim yolları kimler yaptı? Kardeşlerim Harran Üniversitesi’ni kim yaptı? Ötekiler yalnızca konuşmayı bilir biz ise söylediğimiz her şeyi yapmayı namus borcu olarak biliyoruz.

“EKONOMİK PROBLEMLERİ TEKRAR BİZ ÇÖZECEĞİZ”

Hayat pahalılığı başta olmak üzere ekonomik kasvetleri tekrar biz çözeceğiz. Biz yaparız, bunları yapacağı hiçbir şey yok. Türkiye global krizleri yalnızca muvaffakiyetle göğüslemekle kalmıyor fırsata dönüştürecek programlar da uyguluyor. Şanlıurfa’yı Türkiye Yüzyılı’nın lokomotif kentlerinin başında görüyoruz. Şanlıurfa’yı birlikte yücelteceğiz. 14 Mayıs’ta durmak yok yola devam diyor muyuz? Bunun için 14 Mayıs’ta gerçek adımlarla yola devam diyor muyuz? Yarın değil çabucak artık diyor muyuz? Şanlıurfa şimdiden kararını vermiş meydan da bunu söylüyor. 138 milyar lira meblağında kamu yatırımı yaptık Şanlıurfa’ya. Pekala bu muhalefetin sanki bu noktada yaptığı bir şey var mı?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Hatır bilen hal bilen gönül bilen vefa bilen değer bilen Urfa’nın tüm ilçelerindeki hanelerindeki kardeşlerime buradan selamlarımı gönderiyorum. Bu ne süper bir iştirak, havalimanından buraya lakin 1 saatte gelebildik. Kardeşlerim bu muhabbeti ben inanıyorum ki 14 Mayıs’ta siz farklı bir bayrama çevireceksiniz.

“14 MAYIS’TA HERKES SUSACAK, ŞANLIURFA KONUŞACAK”

Yarın gece idrak edeceğimiz bin aydan daha güzel Kadir Gecenizi tebrik ediyorum. Cuma günü kavuşacağımız ramazan bayramının tüm milletimize tüm İslam alemine hayırlar getirmesini, huzura ve feraha vesile olmasını diliyorum. Burası Hz. İbrahim’e ateşi gül bahçeli eyleyen kenttir. Burası birçok mazlumlara, mağdurlara kaç gönül sultanlarına kucak açan ekmeğini suyunu paylaşan kenttir. Burası insanlığın tarihin derinliklerinde köklerini aradığını, medeniyetlerin özlerinin izini sürdüğü kenttir. Biz bu kenti her bir ferdiyle, toprağının her karışıyla onu bölgesinin cazibe merkezi yapan rahmetiyle seviyoruz. Urfa sevincini de hüznünü de türküleriyle, gazelleriyle anlatan bir kenttir.

14 Mayıs’ta herkes susacak Şanlıurfa konuşacak. İnşallah 14 Mayıs’ta Şanlıurfa o denli bir konuşacak ki tüm gözler burayı takip edecek. Bizim Şanlıurfa ile ortamızda gönülden gönüle giden kimsenin anlayamayacağı kadar güçlü bir bağ vardır. Şanlıurfa’dan o denli bir ses verin ki bu muhabbeti duymayan kalmasın. Şanlıurfa 14 Mayıs’ta 21 yıllık kazanımlarımızı daha da ileriye taşıyor muyuz? Şanlıurfa 14 Mayıs’ta Türkiye Yüzyılı’nın inşası için bismillah diyor muyuz? Şanlıurfa 14 Mayıs’ta Türkiye Yüzyılı için yanlışsız adımlarla yola devam diyor muyuz?

“BAYRAMDA BİRİNCİ KÖY MESKENLERİNİ TESLİM EDECEĞİZ”

Ülkemiz 6 Şubat’ta şiddetli sarsıntılarla sarsıldı. Bu sarsıntılardan etkilenen kentlerden birisi de Şanlıurfa’ydı. Tespitlere nazaran Şanlıurfa’mızda 12 bin 728 binadaki 22 bin 464 bağımsız kısım bu sarsıntıda kullanılamaz hale geldi. Bölge genelinde ise bu sayılar 311 bin binaya ulaşıyor.

Deprem haberini alır almaz devleti ve milletiyle tüm imkanlarımızı bu bölgeye taşıdık. Şanlıurfa zelzelenin akabinde bir de sel felaketiyle imtihan oldu. Sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Afetlerin yaralarını sarmak boynumuzun borcudur. Şimdiden kalıcı konutların inşaatları yükselmeye başladı. 319 bini 1 yıl içinde teslim edilecek halde 650 bin yeni konut yaparak zelzele bölgelerimizi ayağa kaldıracağız. Bayramda inşası tamamlanan birinci köy konutlarımızın hak sahiplerine teslimini gerçekleştireceğiz.

Biz bu milleti seviyoruz, bu millete aşkla bağlıyız. Zira biz bu milletin kaygısıyla sıkıntılanmayı her sorununa tahlil bulmayı hayatımızın merkezine koyuyoruz. 21 yılda ülkemize asırlık demokrasi ve kalkınma atılımları kazandırdık. Yaşanan tüm felaketlerin izlerini rekor müddette silmeyi başardık.

“DEPREMZEDELERİ YENİ YUVALARINA KAVUŞTURACAĞIZ”

Depremde yıkılan kentlerimizi ayağa kaldırırken yalnızca konut yapmakla da kalmıyoruz. Okuluyla, hastanesiyle, parkıyla, iş yerleriyle adeta yeni kentler inşa ediyoruz. Şanlıurfamızda 11 bin konut yaparak depremzedelerimizi yeni yuvalarına kavuşturacağız.

Her gün binlerce yeni konutun inşasına başlanıyor. Zelzele kentlerimize yaptığımız ziyaretlerde yeni konut projelerimizin temellerini atıyor daha evvel tamamlananların anahtarlarını teslim ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir