Deprem bölgesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için yem desteği

Yeni eklenen Deprem bölgesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için yem desteği son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Depremden hayvancılık yapanlar da olumsuz etkilendi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgedeki yetiştiricilere, bir defaya mahsus olmak üzere ve ayvancılık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak amacıyla büyükbaş için hayvan başına 500 lira, küçükbaş için hayvan başına 50 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Karar, Resmi Gazete’de

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kararla, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine, 6 Şubat-31 Aralık döneminde bir defaya mahsus yem desteği yapılmasına ilişkin hususlar düzenlendi.

Destekten sisteme kayıtla üreticiler yararlanacak

Buna göre, Hayvancılık Bilgi Sistemi içinde yer alan TÜRKVET veri tabanına kayıtlı yetiştiricilere, sisteme kayıtlı hayvan sayılarını aşmamak ve üst sınırı Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenmek üzere yem desteği verilecek.

Yetiştiricilere, bir defaya mahsus olmak üzere büyükbaş (sığır, manda) için hayvan başına 500 lira, küçükbaş (koyun, keçi) için hayvan başına 50 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Onaylı hakedişe esas icmal listelerinde belirtilen tutarlar, yetiştiricilere Bakanlık tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir