Deprem bölgesindeki şirketler genel kurullarına iptal edebilir

Yeni eklenen Deprem bölgesindeki şirketler genel kurullarına iptal edebilir son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş depreminin yıkıcı etkileri bölgede faaliyet gösteren şirketlerin işleyişlerini de aksattığı düşüncesi ile kurumların yapmakla yükümlü oldukları sorumluluklarından bazıları erteleniyor.

Türk Ticaret Kanunu’nda anonim ve limitet şirketlerde olağan genel kurul toplantılarının her faaliyet dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yapılması öngörülüyordu.

Toplantıların mart sonuna kadar yapılması gerekiyordu

Şirketlerce faaliyet dönemi olarak genellikle takvim yılı tercih edilirken bu da mart ayı sonuna kadar olağan genel kurul toplantılarının tamamlanması gerekliliğini ortaya çıkarıyordu.

Talep eden şirketlerin genel kurulları ertelenebiliyor

Ticaret Bakanlığı mart sonuna kadar tamamlanması gereken şirket genel kurulları, bu kuruluşların temsile yetkili yönetim organı üyelerinin istemi üzerine iptal edilebilecek.

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle şirket genel kurul toplantılarına ilişkin alınacak tedbirlere yönelik bir yazı hazırlayarak, TOBB ile oda ve borsalara gönderdi.

Erteleme için genel kurul toplanmasına gerek yok

Şirket merkezi söz konusu illerde yer alan veya bu illerde genel kurul toplantısını yapmak üzere kanun ve şirket sözleşmesine uygun olarak yönetim organları tarafından 6 Şubat’tan önce toplantıya çağrılan anonim ve limitet şirket genel kurullarının, erteleme kararı alınması amacıyla genel kurulun toplanması beklenmeden, temsile yetkili yönetim organı üyelerinin istemi üzerine iptal edilmesi imkan dahilinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir