Deprem bölgesinden kaldırılan enkazdaki asbeste karşı maske ve sulama önerisi

Yeni eklenen Deprem bölgesinden kaldırılan enkazdaki asbeste karşı maske ve sulama önerisi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binaların enkazları titiz bir elemeden sonra önceden belirlenen alanlara taşınıyor. 

Enkazın içinde bulunan asbest maddesi ile birlikte diğer tozların çeşitli rahatsızlıklara neden olmaması için yetkililer maske takılmasını ve sulama yapılmasını öneriyor.

Deprem bölgesinde asbest riski oluşmaması için maske takılması ile birlikte sulama da hayati önem taşıyor. Bölgede sulama yapılarak, bu tozlar suyla nemlendirilerek havaya kalkması ve yayılmasının önlem

“Asbest, geçmişte yapı sektöründe sıkça kullanılan bir malzeme”

Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, asbestin, geçmişte yapı sektöründe sıkça kullanılan bir malzeme olduğunu, çimento levhaları, çatı ve yer kaplamaları ile ısı ve su yalıtımı gibi pek çok noktada kullanıldığını söyledi.

“Asbest kullanımı 2010 yılı sonunda yasaklandı”

Bu malzemenin kullanımının 2010 yılı sonunda yasaklandığını anımsatan Ensari, asbestin doğada bulunan ve Anadolu’da sık rastlanan bir mineral olduğunu bildirdi.

“Asbest havaya karışmış olabilir”

Ensari, deprem bölgesinde yıkılan binalarda yer alan asbestin havaya karışmış olabileceğine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

Asbest olmasa bile enkazda ağır metaller, kurşun, cıva ve küf mantarları yer alabilir. Şimdi enkaz kaldırma ve hasarlı yapıların yıkımı sürecindeyiz. Havaya kalkan tozlar masum değil. Bölgede bulunan kurtarma, sağlık ekipleri, güvenlik güçleri, enkaz kaldırmada görev alanlar, teknik ekipler ve gazeteciler mutlaka FFP3 toz maskesi kullansınlar. Bu maskeye ulaşamıyorlarsa FFP2 tipi maske ya da tıbbi maske bile koruyacaktır.

“Bölgeye toz maskesi yollamak için çalışma yapıyoruz”

Deprem bölgesinde yıkılan binalarda asbestli parçaların ayıklanmasının artık çok zor olduğunu vurgulayan Ensari, şöyle konuştu:

Belirli büyüklükteki parçalar ayıklanabilir. Asbestten yapılmış levhaları ayırıp, bertaraf merkezlerine gönderebiliriz. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği ile işbirliği halindeyiz. Bölgede görev yapanları koruyacak maskeleri gönüllülerle temin ederek orada dağıtılmasını sağlayacağız. Toza uygun maskeleri temin etmeye çalışıyoruz. Şu an bu konuya ilişkin altyapı oluşturmak için görüşmelerimiz devam ediyor. Oradaki kamu kurumları da kendi çalışanlarına maske dağıtmalı. Yıkımların vatandaşlarca izlenmesine izin verilmemeli.

Gözden Kaçmasın Celalettin Kocatürk, enkaz bölgesinde asbest tehlikesine dikkati çekti Haberin Detayları

“Molozlar serilerek depolanmalı”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ensari, enkazın döküm alanlarında da asbest tozlarının doğaya karışmaması için dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak şu bilgileri aktardı:

Hafriyat alanları, yer altı suları, tarım alanları ve yüzey sularından
uzakta olmalı. Molozlar dağ gibi yığılmamalı, serme metoduyla tabaka tabaka yayılmalı. Üst tabaka, alt tabakayı hapseder. İmkan varsa bu kalıntılarla geniş çukur bölgeleri dolduralım.

Gözden Kaçmasın Şanlıurfa’da enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir