Deprem nedeniyle düşüşe geçen Borsa, alınan tedbirlerle dengelendi

Yeni eklenen Deprem nedeniyle düşüşe geçen Borsa, alınan tedbirlerle dengelendi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Borsa İstanbul, 6 Şubat’taki depremlerin ardından, yatırımcının satıcılı seyir izlemesi üzerine pazartesi günü depo şartı ve açığa satma yasağı gibi önlemlerle işlemlere başladı. 

Piyasalarda oluşan belirsizliklerin azalması için Borsa işlemleri tatil edildi ki tarihte büyük depremler sonrası borsanın tatil edildiği biliniyor.

Depremin ilk gününde yüzde 1,35 değer kaybeden, ikinci gününde de artan satış baskısıyla yüzde 8,62 gerileyen BIST 100 endeksi, çarşamba günü açılışın ardından oluşan sağlıksız fiyat hareketleri nedeniyle 5 iş günü boyunca kapandı.

Borsa 15 Şubat’ta işlemlere yeniden başladı

Borsa İstanbul 15 Şubat’ta işlemlere başlamadan önce, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) aldığı önlemler açıklandı.

BES’te devlet katkısı fonları yükümlülüğü artırıldı

Alınan önlemlerle hisse geri alımında bürokratik süreçler kısaltıldı, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı fonlarının asgari hisse bulundurma yükümlülükleri artırıldı.

BIST 100 endeksi, haftalık bazda yüzde 0,63 yaşadı

Geçen hafta da dengelenme çabalarının öne çıktığı gözlemlenen BIST 100 endeksi, haftalık bazda yüzde 0,63 artışla 5.058,75 puana çıkarak deprem öncesi seviyenin üzerinde kalmaya devam etti.

Deprem bölgesindeki şirketlerin işlemleri durduruldu

Hasar tespit çalışmaları sona erene kadar bazı şirketlerin borsada işlem görmesine ara verildi.

Bölgedeki fabrikalarla ilgili durum

Bu kapsamda Sasa Polyester, Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri, Bilici Yatırım, Sanko Pazarlama ve Rubenis Tekstil, fabrikalarında önemli bir hasar oluşmadığını ve üretimin devam ettiğini duyururken, şirketlerin işlem sıraları aynı gün açıldı.

İskenderun Demir Çelik ve Hatay Tekstil 20 Şubat’ta işleme açılırken, Arsan Tekstil hala kapalı bulunuyor. Arsan Tekstil’in konuya ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği bildiride, hasar dosyası açıldığı ve sürecin devam ettiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir