Depremzedeler fırsatçılardan şikayetçi

Yeni eklenen Depremzedeler fırsatçılardan şikayetçi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Depremzedeler, yetkisiz bağış toplayanlar ile depremzedelerin ihtiyaçlarını suistimal ederek fahiş artış yapan fırsatçılardan şikayetçi olduğu belirlendi.

“Tanınmış yardım kurumlarının ve isimlerin adını kullanarak bağış ve yardım toplanıyor”

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, depremle ilgili en çok ulaşan şikayetlerin başında tanınmış yardım kurumlarının ve isimlerin adını kullanarak bağış ve yardım toplayanların geldiğini söyleyerek konuya şu sözlerle açıklık getirdi:

Bu kişi ve kuruluşlar adına vatandaşlara mesajlar gönderiliyor. Bu mesajlar için özellikle sosyal medya hesapları kullanılıyor. İyi niyetli olarak bu hesap numaralarını teyit etmeden yardımda bulunan kimseler suistimal ediliyor. Vatandaşlarımız bu numaraları mutlaka ilgili derneklerin, kurum ve kuruluşların internet adreslerinden teyit etsinler. Gerekirse bize de ulaşıp sorabilirler.

“Gıdada, nakliyede ve kiralarda rakamlar aşırı arttı”

Tüm Türkiye’nin ilk günden beri tek yürek olduğu deprem karşısında kötü niyetlilerin de bulunduğunu dile getiren Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

Deprem bölgelerinden artan talebi fırsata çevirmek, haksız kazanç sağlamak ve menfaat temin etmek isteyen bazı kötü niyetlilerin gıda maddelerinde, taşıma ücretlerinde ve konut kiralarında rakamları aşırı artırdığını görüyoruz. Fiyatların yüksekliğinden şikayetçi olan vatandaşlarımız bu konuda bize müracaat ediyor. Özellikle kira ve nakliye ücretleri noktasında zaman zaman yüksek ceza kesildiğine dair duyurular görüyoruz. Ancak bu noktada daha caydırıcı yaptırımların olması gerekiyor.

“Haksız kazanç sağlamak isteyenleri şikayet edin”

Küçük, vatandaşların yardım noktasında özellikle resmi kurum ve kuruluşlar ile ilgili STK’ların duyurularına itibar etmelerini isteyerek şöyle konuştu:

Doğruluğundan emin olmadığımız hesaplara bağış yapmamalıyız. Ayrıca fahiş fiyat artışlarını ve haksız kazanç girişimlerini Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı il müdürlükleri ile belediyelerin zabıta birimlerine şikayet edebiliriz. Bu zor günlerden geçerken kargaşadan yararlanmak isteyenlerin sürekli denetlenmesini ve bunlara ağır cezai yaptırımlar uygulanmasını yetkililerden talep ediyoruz.

Hırsızlık ve yağmacılık olayları

“Felaket fırsatçıları harekete geçti”

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu da deprem sonrası tüm ülkenin topyekun mücadele ederken, felaket fırsatçılarının da harekete geçtiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerle karşılaşılıyor”

“Özel okul ücretlerinin iadesine ilişkin şikayetler geliyor”

Özel okullardaki öğrencilerin diğer şehirlerdeki aynı özel okula kaydının yapılmaması, ödediği ücretin kalan kısmının veliye iade edilmemesi gibi şikayetler de gelmeye başladı.

Başvuru noktaları

Ağaoğlu, depremzedelerin her türlü destek ve yardım için kaymakamlıklara, valiliklere veya AFAD’a başvurması gerektiğini belirterek, felaket vurguncularına ağır yaptırımlar getirmesi gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir