Depremzedelere yardım taşıyan tren, Azerbaycan’dan yola çıktı

Yeni eklenen Depremzedelere yardım taşıyan tren, Azerbaycan’dan yola çıktı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Azerbaycan, deprem bölgesine yardımlarını sürdürüyor.

Bakü yönetimi, felaketin ilk anından itibaren Türkiye’nin yanında oldu.

Azerbaycan halkının, Kahramanmaraş merkezli depremlerde mağdur olanlar için topladığı insani yardım malzemelerini taşıyan, 25 konteynerden oluşan tren, Bakü’den Türkiye’ye hareket etti.

Toplanan yardımlar, trenle Türkiye’ye taşınıyor

Azerbaycan’daki Türk iş adamlarının oluşturduğu Türkiye Yüzyılı Birlik ve Dayanışma Platformu’nun kampanyasında giysi, battaniye, kuru gıda ve hijyen malzemeleri toplandı.

Treni, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Demiryolları Yönetim Kurulu Başkanı Rövşen Rüstemov, milletvekilleri ve vatandaşlar uğurladı.

“Yaraları sarma vakti”

Büyükelçi Bağcı, konuşmasında bugünün acıları dindirme, yükleri hafifletme ve yaraları sarma vakti olduğunu söyledi.

Acılarının çok büyük fakat azim ve kardeşliklerinin daha büyük olduğunu vurgulayan Bağcı, depremlerden etkilenen vatandaşların yardımına koşan kardeş Azerbaycan halkına ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e teşekkür etti.

“Bu tren, Azerbaycan’dan Türkiye’ye kurulan gönül köprüsüdür”

Bağcı, Türkiye’ye yardımda bulunan tüm Azerbaycanlı kurum ve STK’lere de şükranlarını sunarak şunları kaydetti:

Bu tren, depremde evleri yıkılan, enkaz altında kalan, sığınacak bir yeri olmayan, ‘Kışın ayazı ve soğuğunda kar altında aç, susuz ve açıkta kalan kardeşlerim üşürken ben sıcakta oturamam.’ diyerek altındaki döşeği, üstündeki yorganı, sırtındaki paltoyu, ayağındaki ayakkabıyı gönderen 10 milyonluk Azerbaycan’ın sımsıcak yüreğini yansıtmaktadır. Bu tren, Azerbaycan’dan Türkiye’ye kurulan bir gönül köprüsüdür.

“Türk milleti, kara gün dostluğunu unutmayacak”

Türkiye’nin bu büyük acıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kenetlenerek aşacağını vurgulayan Bağcı, şöyle konuştu:

Türkiye ve Azerbaycan geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olmuştur. Türk milleti, kardeşi Azerbaycan’ın kara gün dostluğunu ve kederli zamandaki dayanışmasını hiçbir zaman unutmayacaktır.

3 günlük yolculuk

Rüstemov da trenin Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı ile 800 kilometreyi 3 günde kat ederek Türkiye’ye ulaşacağını bildirdi.

Gözden Kaçmasın Azerbaycan’ın sahra hastanesinde 512 depremzede tedavi edildi Haberin Detayları
Azerbaycan’dan depremzedelere gönderilen yardımlar duygulandırıyor Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir