Din görevlileri, İslahiye’deki depremzede çocuklar için etkinlik düzenliyor

Yeni eklenen Din görevlileri, İslahiye’deki depremzede çocuklar için etkinlik düzenliyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’taki meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden 11 il etkilendi.

Büyük yıkımlardan biri de Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yaşandı.

Evlerinden olanlar için hemen çadır ve konteyner kentler kuruldu.

Kurs ve oyun alanları hazırlandı

Kurulumu tamamlanan konteyner kentte de yaklaşık 3 bin kişi barınıyor.

Depremlerden en çok etkilenen yerleşim yerleri arasında olan İslahiye’deki afetzedeler için inşa edilen alanda, Diyanet İşleri Başkanlığınca çocuklar için kurs ve oyun alanları hazırlandı.

Dönüşümlü olarak çalışan din görevlileri, depremzede çocuklar için eğitimlerin yanı sıra okçuluk, yüz boyama, zeka oyunları gibi çeşitli etkinlikler düzenliyor.

350 çocuk katılıyor

Faaliyetlere günde yaklaşık 350 çocuk katılıyor.

Koordinatör Kırklareli Müftüsü Yusuf Eviş, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın talimatıyla depremin ilk gününden itibaren bölgeye geldiklerini söyledi.

“1600 Diyanet personeli ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Eviş, şu an geçici yaşam alanlarında çocuklara yönelik hizmetler verdiklerini belirterek, “1600 Diyanet personeli ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Taziye, manevi destek hizmetleri, 4-16 yaş Kur’an kursları ile günlük 6 bin kişiye yemek üretecek mobil mutfağımızla hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Din görevlilerimiz kendi istekleriyle bölgeye geldiler.” dedi.

Depremden en çok çocukların etkilendiklerini gözlemlediklerine değinen Eviş, tüm gönüllülerin pedagojik eğitim almış kişilerden oluştuğuna dikkati çekti.

“Hocalarımız çok güzel hizmetler veriyor”

Doğruluk, dürüstlük, adalet gibi ders saatlerimiz var. Çocuklarımızı burada tekrar hayata adapte etme adına, psikolojik olarak hayata hazırlama adına hocalarımız çok güzel hizmetler veriyor. Çocuklarımız çok etkilenmişler, çok tedirginler. Bazen çocuğun saçını okşamaya çalışıyorsun titriyor. Kurslarımıza katılan çocuklar üzerlerindeki ürkekliği atmaya başlamış.

“Bu sıkıntılı günlerini hızlı atlatmaları için çalışıyoruz”

Çocuklarla çok güzel gönül köprüleri kurduklarını anlatan Abadanoğlu, “Burada çocukların manevi gelişmelerine katkıda bulunmak, yanlarında olmak ve bu sıkıntılı günlerini hızla atlatmaları için çalışıyoruz. Çocuklar bizi ailelerinden biri olarak kabul etti. Buradan nasıl ayrılacağız, bilmiyorum. Gönlümüz hep burada kalacak.” ifadelerini kullandı.

‘Çocukların hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz’

Topçu, çocukların faaliyetlerle çok mutlu olduklarını dile getirerek, “Burada zeka oyunları, okçuluk, hikaye okuma gibi birçok etkinlik düzenliyoruz. Oyunlarla çocukları eğlendirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir