Diyarbakır’da depremlerden zarar görmeyen bina dikkat çekiyor

Yeni eklenen Diyarbakır’da depremlerden zarar görmeyen bina dikkat çekiyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depreme dayanamayan yeni ve eski binalara rağmen ayakta kalmayı başaran 40 yıllık bina görenleri şaşırtıyor.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Yunus Emre Mahallesi Kardeşlik Caddesi üzerinde bulunan, alt katı iş yeri, üst katları ev olarak kullanılan ve yaklaşık 40 yıl önce inşa edilen apartman ilginç bir görüntü oluşturuyor.

7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde herhangi bir hasar almadan ayakta durmayı başaran bina, 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ/Sivrice merkezli meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde de hasar almamıştı.

Bina sakinlerinden Mahmut Çetin, yakın zamanda bölgede meydana gelen 3 büyük depremde yapının hasar almadığını belirtti.

“En ufak bir hasar bile oluşmadı”

Binanın, içeriden bakıldığında üçgen görüntüsü ile dikkat çektiğini söyleyen Çetin, şunları söyledi:

Bu bina 40 yıllıktır. Binamız Elazığ depremi ve Kahramanmaraş merkezli 2 ayrı depremi de gördü. Binamızda ne çatlama ne de ağır hasar var. Yeni yapılan binaların çoğu sağlam yapılmasına rağmen yıkıldı. Ama bizim binanın mimari yapısı sağlam olduğu için hiçbir zarar almadı. Üç katlı binamızın altında aynı zamanda 2 ayrı dükkanımız bulunmaktadır. Dükkanımızda ve evimizde herhangi bir çatlama dahi yok. Şu anda hane sakinleri gönül rahatlığıyla evlerinde kalıyor. Binamız öte yandan değişik mimarisiyle de dikkat çekmektedir. Ev içerisinde bakınca salonları çok incedir. Binamız üçgen şeklini andırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir