Doçent, online imtihanda başörtüsünün çıkarılmasını istedi! Yansıların akabinde ODTÜ’den açıklama var

ODTÜ’de Elektrik Elektronik Mühendisliği Kısmı hocası Doç. Dr. Serkan Sarıtaş, imtihan öncesi öğrencilere gönderdiği yönergede, “Kulaklarınız ve yüzünüz imtihan boyunca şapka, rastgele öteki bir şey yahut başörtüsü ile örtülmeyecek halde görünür olması gerekmektedir” ikazında bulundu.

ODTÜ’DEN AÇIKLAMA: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Durumun ortaya çıkması ve yansıların yükselmesinin akabinde Orta Doğu Teknik Üniversitesinden (ODTÜ), “bir dersin çevrim içi yapılacak imtihanına başörtülü öğrencilerin alınmayacağı” savına ait yapılan açıklamada, üniversitede hiçbir uygulama temelinde yahut imtihan yönetmeliğinde bahsi geçen uygulamanın yer almadığı, gerekli soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

Yazılı açıklamada, üniversitenin 2022-2023 Akademik Yılı Bahar Devri’nde yapılacak çevrim içi imtihanlarla ilgili birtakım öğretim elemanlarınca paylaşılan yönergeler hakkında yayımlanan haberlere ait açıklama yapılmasının zarurî hale geldiği belirtildi.

“BAHSİ GEÇEN UYGULAMA YÖNETMELİĞİMİZDE YOK”

Açıklamada, “Üniversitemizde hiçbir uygulama temelinde yahut imtihan yönetmeliğinde bahsi geçen uygulama yer almamakta ve münasebetiyle üniversitemizde hiçbir çevrim içi imtihanda bu tip bir kısıtlama uygulanmamaktadır. Münasebetiyle bahsi geçen dersteki imtihan yönergesi üniversite idaresinin aldığı kararlar temelinde yazılmamıştır.” sözüne yer verildi.

“DEĞERLERE SAYGISIZ DAVRANILMASI KABUL EDİLEMEZ”

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Ayrıca ODTÜ, 85’ten fazla ülkeden öğrenciye konut sahipliği yaparken temel prensip ve pahaları doğrultusunda hak ve özgürlükleri dikkate alıp korur, her türlü ayrımcılığa karşı çıkar ve beşere hürmet temelinde tüm bağlarında ön yargısız, eşitlikçi bir yaklaşım stantlar. Bu doğrultuda, kurumumuz bünyesinde misyon yapan rastgele bir çalışanımızın, öğrencilerimizin inanç ve kıymetlerine saygısız davranması üzere bir durum kabul edilemez. Bu çerçevede gerekli soruşturmanın başlatıldığını kamuoyunun bilgisine hürmetlerimizle sunarız.”

Kaynak: AA / Yeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir