ECB enflasyona karşı faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini açıkladı

Yeni eklenen ECB enflasyona karşı faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini açıkladı son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Avrupa’da enflasyon halen enerjinin de etkisiyle hedeflediği yüzde 2’nin üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) öncü verilerine göre, Euro Bölgesi’nde aralıkta yüzde 9,2 olan yıllık enflasyon, ocakta yüzde 8,5 seviyesine geriledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında, çekirdek enflasyonun hala yüksek olması nedeniyle ECB’nin faiz oranlarını martta yükseltmeye devam etmeyi planladığını yineledi.

Enerji fiyatları ve girdi maliyetleri artıyor

Enerji fiyatları ve diğer girdi maliyetlerindeki önceki artışın tüketici fiyatlarına yansımaya devam ettiğini belirten Lagarde, enerji ve gıda fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyonun yüzde 5,2 ile hala yüksek seviyede olduğunu söyledi.
Faiz kararının verileceği toplantı 16 Mart’taECB Yönetim Konseyi, 16 Mart toplantısında faiz oranlarının geleceğine ilişkin karar verecek.

Christine Lagarde

“Faiz oranları 50 baz puan daha artırılabilir”

Lagarde, martta gerçekleştirilecek bir sonraki toplantıda faiz oranlarını 50 baz puan daha artırmayı planladıklarını iletti.

Hizmetler ve enerji dışı sanayi mallarındaki fiyat artışlarının da hızlı olduğunu ve daha yüksek ECB faiz oranlarının talebi azaltarak fiyat baskılarını azaltabileceğini kaydeden Lagarde, ekonomide güvenin artmasına ve enerji fiyatlarının düşmesine rağmen ECB’nin ekonomik faaliyetlerin yakın vadede zayıf kalmasını beklediğini, güçlü istihdam ivmesiyle desteklenen ücretlerin daha hızlı arttığını anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir