Edirne’de barajların doluluk oranı hızla düşüyor

Yeni eklenen Edirne’de barajların doluluk oranı hızla düşüyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Edirne’nin Keşan ilçesinde toplam kapasitesi 56 milyon metreküp suya sahip Kadıköy Barajı’nda 5 milyon metreküp kullanılabilir su kaldığına dikkat çekilirken, ilerleyen yıllarda içme suyunun paradan daha değerli olacağı ifade edildi.

“3 aylık su kaldı”

Kuraklık ve bu tehlikeye karşı uygulanması gereken su tasarrufunun, deprem kadar önemli olduğunun altını çizen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi:

Şu an Kadıköy Barajı’nda doluluk oranı 8 milyon metreküp civarında, bunun 3 milyon metreküpü ‘ölü hacim’ olarak adlandırılan kullanılmayan bölüm. Dolayısıyla şu anda kış mevsiminin ortasında Keşan’ın 5 milyon metreküp kullanılabilir suyu kaldı. Kadıköy Barajı’nın 56 milyon metreküp su tutma kapasitesi var. 40 yıllık baraj ama şu geldiğimiz son günlerde Keşan’ın 3 ya da 4 aylık su ihtiyacını karşılayabilecek su kaldığını belirmek istiyorum. Eğer yağmur yağarsa bir nebze daha rahatlayacağız.

“2-3 günde 1 su verebiliriz”

Önümüzdeki günlerde hava durumuna ve bundan kaynaklı su durumuna göre bazı tedbirler alınabileceğini ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Yağmurun ya da kar yağışının durumuna göre Keşan’a 2 günde, 3 günde 1 su vermeye başlayabiliriz. Yani bu anlamda önemli tedbirler alabiliriz. Kumdere’de de operasyonlarımız devam ediyor. Kumdere’den de Kadıköy’den de su alıyoruz. Su ölçüm çubuklarına bakıyoruz ve suyun tabana yaklaştığını görüyoruz. Oluşturacağımız platform ile borular kullanarak suyu artık barajın orta bölümünden çekmek zorunda kalacağız. Bu platform için hazırlıklarımızı yaptık”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir