Edirne’den Van’a gönüllü kadınlar, depremzedeler için kıyafet üretiyor

Yeni eklenen Edirne’den Van’a gönüllü kadınlar, depremzedeler için kıyafet üretiyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Edirne merkezdeki usta öğreticiler öncülüğünde hazırlanan kıyafetler, yaş gruplarına göre ayrılarak paketlendi.

Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık’ın eşi Dilek Kırbıyık, Edirne Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı ve Edirne Şehir Gönüllüleri Vakfı Başkanı Hicran Bali ile birlikte merkezi ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Edirne’ye 2 bin afetzede geldi

Edirne’ye gelen afetzede sayısının 2 bine ulaştığını belirten Kırbıyık, misafirlerinin Mimar Sinan Spor Salonunda “Sosyal market” adıyla oluşturulan alandan ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini söyledi.

Marketteki eksikleri tespit ederek tamamladıklarını ifade eden Kırbıyık,

“Bütün STK’larımıza, öğretmen arkadaşlarımıza, polis eşlerimize duyurduk. Yardımlar aktı geldi, sağ olsunlar. Birlik ve beraberliğimizin gücünü orada da gördük. Arkadaşlarımızın bugün buradaki emeği çok büyük ve ihtiyaca yönelik bir emek var. Edirne’mizden deprem bölgesine çok tır gönderdik ama şunu fark ettik. Edirne güvenli bir bölge ve eşine dostuna akrabasına gelen çok oldu. Otellerde kalanları da ziyaret ettik. Anladık ki daha da gelen olacak. O yüzden biz buradaki marketimizi hep beraber güçlendirmeliyiz.”

diye konuştu.

Edirne halkına bugüne kadar olan yardımları için teşekkür eden Kırbıyık, marketin güçlü ve zengin olması için yardımların aralıklarla sürmesini istediklerini dile getirdi.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı da hazırlanan ürünlerin, Edirne’deki depremzedelerin dertlerine derman olmasını dilediğini belirtti.

Usta öğretici Fatma Akay da diktikleri kıyafetlerin de aralarında bulunduğu bere, battaniye, eşofman, mont, çamaşır, pijama ve nevresim takımı gibi ürünlerden her yaş grubu ve beden için hazırladıklarını ifade etti.

İçerisinde 8 bin 500 ürünün yer aldığı koliler, oluşturulan insan zinciriyle araca yüklenerek markete gönderildi.

Van’da gönüllü kadınlar depremzedeler için seferber oldu

Van’da Tuşba Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğündeki kadın kursiyerler, “asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerden etkilenenler için eşofman takımı, pijama, atkı ve bere dikti.

Tuşba Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde eğitim alan 25 kursiyer, depremzedelerin yaralarının sarılmasına yönelik yardımlara destek vermek için çalışma başlattı.

Gönüllü olarak bir araya gelen kursiyerler, diktikleri kışlık eşofman, pijama, atkı ve bereleri depremzedelere ulaştırılması için ilgili kurumlara teslim etti.

Usta öğreticisi Güler Okur, 2011’de depremin acısını yaşadıkları için depremzedelerin ihtiyaçları doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.

Deprem olduğunda çok üzüldüklerini anlatan Okur,

“Biz de çok kayıplar verdik. Ne yapabiliriz diye kursiyerlerimizle konuştum. Bu düşüncemi sundum ve sağ olsunlar desteklerini esirgemediler. Kalın giysiler üretmeye başladık. Alt ve üst eşofman takımı yapmaya başladık. Üretmeye devam edeceğiz. Bize destek sunan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”

diye konuştu.

Kadınlardan Cahide Yavrutürk ise depremzedeler için gece gündüz çalışıp örgü ördüğünü belirtti.

Ürettikleri ürünleri depremzedelere göndereceklerini aktaran Yavrutürk, duygularını şöyle aktardı:

“Allah yardımcıları olsun. Çok üzüldük. Biz de deprem gördük. Torunlarımız, çocuklarımız ve akrabalarımız aklımıza geldi. Çok şükür bizde kayıplar yok ama kayıp veren çok. Hepsi kardeşlerimiz. Deprem olduğu günden beri çalışıyoruz. Sürekli örgü örüyorum. Gecemi gündüzüme katıyorum. 60 yaşındayım ama yorulmadan çalışıyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir