Emre Kocadağ’dan Hatayspor ve Gaziantep açıklaması

Yeni eklenen Emre Kocadağ’dan Hatayspor ve Gaziantep açıklaması son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Yaşanan deprem felaketi sonrası olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen illerimizde hayat dururken futbolda birçok kulüp de lige devam edememe kararı aldı. TFF de söz konusu kulüplerin gelecek sezon hakları saklı kalmak üzere bu sezon ligden çıkarılacaklarını duyurdu.

Bununla beraber son günlerde özellikle Süper Lig’de “Çekilen takımların daha önce oynadıkları maçların sonuçları yok sayılmalı mı yoksa sayılmamalı mı?” tartışmaları gündemde. Özellikle Beşiktaş Kulübü’nün, Süper Lig’den çekilen Hatayspor ve Gaziantep FK’nın tüm sezon boyunca oynadığı maçların geçersiz sayılması yönünde öneride bulunduğu biliniyor.

Hatayspor ve Gaziantep FK’nın ligden çekilmesinin ardından TFF, iki takımın geçmiş maçlarının aynı şekilde kalacağını, kalan haftalarda ise rakiplerinin 3’er puan alacağını belirtmişti. Beşiktaş Kulübü ise TFF’nin bu kararına tepkili.

“Bence yok kabul edilmeli”

Nitekim Başkan Ahmet Nur Çebi geçtiğimiz günlerde Lig radyoya yaptığı açıklamada “Birileri gitmiş onlarla deplasmanda oynamış. Puan anlamında her kulüp mücadelede ediyor.

Siz kalkar da şimdi iki maçını Antep’te deplasmanda oynamış bir takımla, iki maçını sahasında oynamış bir takımın almış olduğu puanların ligin tescilinde, sonunda adil olduğunu düşünebilir misiniz? Bence hayır. Bence yok kabul edilmeli” ifadelerini kullanmıştı.

“UEFA puanların silinmesini öneriyor”

Beşiktaş Futbol Şube Sorumlusu Emre Kocadağ da Hürriyet’e yaptığı açıklamada, taleplerinde haklı olduklarını söyledi.

Kocadağ

“UEFA’nın kesin açıklaması var sanırım bunu da hem futbol federasyonumuz hem de kulüplerimiz en ince detayına kadar biliyorlardır. Burada şu var, UEFA bu tür afet durumlarında çekilecek takımların tüm puanlarının silinmesini önerirken kesin kararı ülke futbol federasyonlarına bırakıyor. Biz bu konuda haklıyız”

dedi.

Siyah beyazlıların bu konuda TFF ile temas halinde olduğu, başka kulüplerinde Beşiktaş ile aynı hassasiyete sahip olduğu öğrenildi. Mevcut karara göre Hatay ve Gaziantep kalan maçlarında 3-0 yenik sayılacak.

Şampiyonlar Ligi Yönetmeliği

Siyah beyazlıların bu konudaki tezi ise Şampiyonlar Ligi Yönetmeliği. Söz konusu yönetmeliğin 28. maddesinin 3. fıkrasında “Bir kulüp, grup maçlarını tamamlamadan diskalifiye edilir veya bir sebepten dolayı çekilirse tüm maçlarının sonuçları geçersiz sayılır” ifadesi kullanılmakta.

Ligden çekilen takımların tüm maçlarının geçersiz sayılması gerektiğine dair ağırlıkla Beşiktaş cephesi bu maddeyi öne sürse de Türkiye Futbol Federasyonu ulusal liglerin düzenlenmesinde FIFA ve UEFA’dan görüş alabilir ancak nihai kararı kendisi verir. TFF Statüsü doğrultusunda hazırlanan Futbol Müsabaka Talimatı ve Süper Lig Statüsü de benzer hükümler içermektedir.

FIFA ne diyor?

FIFA Statüsü Uygulama Yönetmeliği 10. madde uyarınca da ulusal liglerde düzenlemenin üye Federasyon tarafından yapılacağı belirtilmektedir.

UEFA ne diyor?

UEFA da madde 51 ile FIFA ile aynı düzenlemeye yer vermiştir. Dolayısıyla, FIFA ve UEFA, üye Federasyonlara ulusal liglerin düzenlenmesi konusunda serbestlik tanımıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir