Emtia piyasasındaki düşüş sürüyor

Yeni eklenen Emtia piyasasındaki düşüş sürüyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Emtia piyasasındaki düşüş eğilimi geçen hafta da devam etti.

Geçen haftayı buğday yüzde 7,3, nikel yüzde 4,3, mısır yüzde 4,2, pirinç yüzde 4,1, alüminyum yüzde 2,2 ve soya fasulyesi yüzde 0,2 değer kaybıyla tamamladı.

Emtia fiyatlarını düşüren etmenler:

*Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 75 baz puanlık faiz artışına (mart, mayıs ve haziran ayındaki toplantılarda 25’er baz puan) kesin gözüyle bakılması.

*Dolara talebin artmaya devam etmesi.

*Çin’in yeniden açılmasının ardından ekonomik aktivitenin hızlı bir şekilde salgın öncesi seviyelerine ulaşacağına yönelik beklentilerin güç kaybetmesi.

Altın yüzde 1,7 düştü

Söz konusu gelişmelerle geçen hafta altın yüzde 1,7, gümüş yüzde 4,6, paladyum yüzde 6,4 ve platin yüzde 0,9 değer kaybetti.

Küresel ölçekte artan dolar talebi altın fiyatlarını baskılarken, altın, küresel tahvil getirilerinde yaşanan yükselişin etkisiyle geçen hafta negatif görünümünü sürdürdü.

Baz metallerde dalgalı seyir

Baz metallerde geçen hafta dalgalı bir seyir izlendi.

Tezgah üstü piyasada bakır yüzde 1,2, kurşun yüzde 1,6 ve çinko yüzde 0,4 değer kazanırken, alüminyum yüzde 2,2 ve nikel yüzde 4,3 değer kaybetti.

Bakırda geçen hafta üretim ve arza yönelik endişeler öne çıktı.

Enerji emtialarında pozitif seyir

Enerji emtialarında geçen hafta pozitif bir seyir gözlemlendi.

Brent petrol yüzde 1,2 ve New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğalgazda geçen hafta yüzde 7,7 artış kaydetti.

Fiyatlardaki yükselişte, Rusya’nın gelecek dönem petrol arzını azaltabileceğine yönelik haberler etkili olurken, uluslararası basında yer alan haberlere göre, Rusya, martta Batı limanlarından petrol ihracatını şubata göre yüzde 25’e kadar azaltmayı planlıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, 13 Şubat’ta yaptığı açıklamada, martta petrol üretimini günlük 500 bin varil azaltacaklarını duyurmuştu.

Uzmanlar, son gelişmelerle piyasaların, günlük 500 bin varillik arz kesintisinden daha derin bir kesintiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Tarım emtialarında düşüş eğilimi görüldü

Tarım emtialarına geçen hafta düşüş eğilimi hakim oldu.

Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören buğday yüzde 7,3, mısır yüzde 4,2, pirinç yüzde 4,1 ve soya fasulyesi yüzde 0,2 değer kaybıyla geçen haftayı tamamladı.

Intercontinental Exchange’de (ICE) pamuk yüzde 4,1 ve kahve yüzde 0,9 değer kazanırken, şeker yüzde 0,7 ve kakao yüzde 1 değer kaybetti.

Dünya buğday ve pirinç üretim tahminlerinin önceki aya göre artış göstermesi, fiyatlarda düşüşe yol açtı.

Avustralya ve Çin arasındaki yaptırımlar konusunda yumuşama olduğu ve ülkeden Çin’e pamuk ihracatı gerçekleştiğine dair haberlerle pamuk fiyatları yükseldi. Dünya pamuk üretim tahminlerinin önceki aya göre düşüş göstermesi de pamuk fiyatlarında artışa neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir