Erden Timur: “Vizyonumuz, Avrupa’nın en kıymetli 10 akademisinden biri olmak”

Galatasaray Sportif AŞ Lider Vekili Erden Timur, divan toplantısında Galatasaray Futbol Altyapısı ve Gündüz Kılıç Futbol Akademisi ile ilgili sunum yaptı. Timur, vizyonlarının, Avrupa’nın en değerli 10 akademisinden biri olmak olduğunu söyledi.

Galatasaray Divan Konseyi Nisan ayı Toplantısı, Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu Özhan Canaydın Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor. Galatasaray Sportif AŞ Lider Vekili Erden Timur, Galatasaray Futbol Altyapısı ve Gündüz Kılıç Futbol Akademisi ile ilgili bir sunum yaptı. Yarışmacı kimliklerinin yanında geliştirici olmanın da kıymetli olduğunu vurgulayan Timur, “Vizyonumuz, Avrupa’nın en kıymetli değerli 10 akademisinden biri olmak. Strateji olarak orta vadede yalnızca gelir artırıcı manada değil fakat dünyada Galatasaray dendiğinde yalnızca yarışmacı değil dünyanın en kıymetli geliştirici kulüplerinden biri olarak da adlandırılmak gerekiyor. Yalnızca yıldızlar değil gençleri de transfer edebilmek için en kıymetli konu. Scout takımımızı çok geliştirdik. Farklı genç yetenekler buluyoruz fakat Türkiye’ye gelme konusu bir genç için hala soru işareti. Bunu Galatasaray’ın geldiği nokta ile aşmamız gerekiyor. Türkiye Ligi’nin pahasını artırmak için neler yapılabileceğini konuşuyoruz ancak Galatasaray’ı da bu hususta ayrıştırmamız gerek. Galatasaray yarışmacı bir kulüp fakat genel stratejimiz, dünyanın sayılı geliştirici kulüplerinden biri haline gelmek. Hedefimiz burada da birinci 10’da olmak. Lakin bunu mevcut gelirlerle yahut Türkiye’deki potansiyelimizi geliştirerek yapabilmemiz için Türkiye iktisadının de birinci 10’a girmesi gerekiyor. Altyapıda fakat öbür kulüplerden daha fazla gelir elde edecek bir yapı oluşturursak bunu ekonomik muvaffakiyete çevirebiliriz” biçiminde konuştu.

“Yılda 2 oyuncu çıkarmak gerekiyor”

Hem altyapıdaki atlet sayısını artıracaklarını hem de altyapı ve pilot kulüplerinin olacağını söyleyen Erden Timur, “Uluslararası altyapı başarısı bundan 10 yıl evvel 2 yılda 1 oyuncuyu A kadroya çıkarmaktı. Artık artık yılda 2 oyuncu çıkarmak gerekiyor. Bu aslında bir matematik ve sayı oyunu. 20 kişilik taban 200’e çıkarıp, bunun içinden 20 kişiyi bulmaya çalışıyorsunuz. Bizim hedefimiz bu. Geliştireceğimiz yahut A kadroya sokacağımız 20 kişiyi bulmak için en temel külfet uzun atlama durumu. Yetenekli ve Galatasaray düzeyinde olmayan oyuncunun birkaç sene tecrübe kazanması ve mühlet alması gerekiyor. Hem 20 potansiyeli 200’e artıracağız hem de Galatasaray’ın farklı altyapı kulüpleri ve bu futbolcuları oynatacak başka kulüplerimiz olacak” diye konuştu.

“Önceliğimiz Avrupa’ydı lakin opsiyon gelince Güney Amerika’dan başladık”

Dünyanın farklı ülkelerinden kulüplerle paydaşlıklar kuracaklarını söz eden Erden Timur, “Genç futbolcuların A grup potansiyel müddetini artırmamız gerekiyor. Belçika ve Almanya’da gruplarımız olacak. Avrupa’yı 6, Güney Amerika’yı 2, Kuzey Amerika’yı tek bölgeye ayırdık. Afrika’da akademi olacak. Ayırdığımız her bölgede kadrolarımız olacak. ya kulüpleri satın alacağız ya ortak olacağız ya iş birliği muahedesi yapacağız ya da kadrolardaki birkaç konumu kiralayacağız. Almanya’da değerli bir potansiyel var. Altyapı kulüpleriyle anlaşacağız. Bu ülkelerde A kadrolarımız ve bunların altyapılarının dışında farklı altyapı ekiplerimizin da olması gerekiyor. A kadroları, 20 kişiyi oynatabilmek için, altyapı ekiplerini da 200’ü bulabilmek için oluşturuyoruz. Buna çabucak başladık. Bu sene 2-3 farklı ligde grubumuz olacak. Altyapı mutabakatını da başlattık. Önümüzdeki yıl kendi altyapımız dışında diğer altyapılardan da oyuncular yetişmeye başlayacak. Önceliğimiz Avrupa’ydı lakin opsiyon gelince Güney Amerika’dan başladık. Önümüzdeki yıl Avrupa’daki organizasyonumuzun birinci kısmını tamamlamış olacağız” açıklamasında bulundu. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir