Esnaf, SSK’lılarla eşit emeklilik şartları istiyor

Yeni eklenen Esnaf, SSK’lılarla eşit emeklilik şartları istiyor son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, üyelerinin Bağ-Kur’lu olduğunu ve Bağ-Kurluların SSK’lılardan daha geç emekli olmasını haksız bulduklarını belirtmişti.

SSK’lılar 7 bin 200 günde emekli olurken esnafın 9 bin günde emekli olmasının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gündeme getirildi.

Palandöken ayrıca, geçmişte üyelerinin vergi kaydını yaptırdıktan sonra sigortalılık kaydının olmasının zorunlu olmadığı için kaydının yapılmadığını belirterek geriye dönük sigortalılığın yolunun açılmasını istemişti.

“EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarların yer almaması büyük bir eksiklik”

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) düzenlemesinde esnaf ve sanatkarların yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten Palandöken, şu açıklamada bulundu: 

“Esnafımızın emekli olmasının önü açılmalı”

EYT ilgili yapılan düzenlemelere esnaf ve sanatkarımız da dahil edilerek esnafımızın emekli olmasının önü açılmalı. Acilen ek bir madde ile esnaf ve sanatkarların emeklilik şartlarının düzenlenmesi için prim gün sayısı eşitlenerek norm birliği sağlanmalı. SSK’lılar 7 bin 200 günde emekli olurken esnafın 9 bin günde emekli olması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu durum esnafımız açısından büyük bir mağduriyet oluşturuyor. Norm birliğinin en büyük özelliği Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-kurlunun eşit haklara sahip olmasıdır. Zaman kaybedilmeden tüm kesimler için bu haklar sağlanmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir