Esnaf ve sanatkar kredilerinin şartları değiştirildi

Yeni eklenen Esnaf ve sanatkar kredilerinin şartları değiştirildi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’na (TESK) bağlı odalara kayıtlı üyelen TESKOMB Halkbankası tarafından esnaf ve sanatkarlara düşük faizli kredi kullandırılıyor.

Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlara yönelik kullandırdığı faiz veya hibe desteklerinden faydalanma şartı şimdi 5 yıldan 3 yıla indirildi ve ayrıca 75 bin liranın altındaki desteklerden süre beklemeden yararlanılması sağlandı.

Karar, resmi Gazete’de yayınlandı

Türkiye Halk Bankası tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan kredilere dair kararda değişiklik içeren Cumhurbaşkanı Karar’ı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Son 3 yıl içinde başka desteklerden yararlananları kapsıyor

Düzenleme kapsamında, başvuru tarihi itibarıyla son 3 yıl içinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının toplam 75 bin lira üzeri faiz veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkârlara, aynı işletme için faiz indirimli kredi kullandırılmayacak.

Kredi kullanacaklardan da taahhütname alınacak

Kredi kullanacak esnaf ve sanatkarlardan, son 3 yıl içinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca sağlanan toplam 75 bin lira üzeri faiz veya hibe desteği niteliğindeki desteklerden yararlanmadıklarına dair taahhütname alınacak.

Söz konusu desteklerden yararlanıldığının tespit edilmesi halinde ise tüm faiz desteği iptal edilecek.

Esnaf ve sanatkarlar, Halkbank’ın faiz veya hibe desteklerinden 5 yılda bir yararlanabiliyor

Değişiklik öncesi esnaf ve sanatkarlar, Halkbank’ın faiz veya hibe desteklerinden 5 yılda bir yararlanabilirken, ilgili maddede kredi tutarına ilişkin herhangi bir limit bulunmuyordu.

Hibe desteklerinden faydalanma şartı 5 yıldan 3 yıla indirildi

Böylece Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlara yönelik faiz veya hibe desteklerinden faydalanma şartı 5 yıldan 3 yıla indirilmiş oldu.

Ayrıca 75 bin liranın altındaki desteklerden süre beklemeden yararlanmanın da önü açıldı.

Halkbank’a vergi kayıtlarını kontrol etme yükümlülüğü tanındı

Öte yandan değişiklik kapsamında karara eklenen madde ile Halkbank, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) vergi mükellefliği kayıtlarını temin ederek gerekli kontrolleri yapmakla yükümlü olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir