Farkında olmadan yaptığımız 9 büyük hata! Bakın doğruları nelermiş…

Yeni eklenen Farkında olmadan yaptığımız 9 büyük hata! Bakın doğruları nelermiş… son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Alışkanlıklar kolay kazanılır, zor vazgeçilir diye bir söz vardır. Günlük hayatta bize zararlı olabilecek bazı davranışların ya farkında değiliz ya da bunları pek umursamıyoruz.

Hepimiz alıştığımız için ya da başkalarından gördüğümüz için gün içinde birçok şeyi yanlış yapıyoruz. Ancak birkaç adımı değiştirerek hayatımızı kolaylaştırabiliriz.

Örneğin telefonumuzun dibine kadar girmemiz, hatta tuvalet alışkanlıklarımız bile bize bazı zararlar vermekte.

Biz de sizler için bu yanlış yaptığımız 9 şeyi doğrularıyla birlikte sizler için derledik. Gelin hep beraber yanlış bildiklerimizi öğrenelim.

1. Yumurtaları buzdolabının kapağında değil, viyolleri ile birlikte buzdolabının raflarında saklayın.

Buzdolabının kapısındaki yumurta bölmesi, buzdolabının en sıcak kısmı olduğu ve sürekli açılıp kapandığı için ideal değildir ve yumurtaların kalitesini bozabilir.

2. Tıraş bıçaklarınızı nemin ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

Bazı insanlar, çelik malzeme hızla paslandığı için tıraş bıçaklarını yalnızca birkaç kullanımdan sonra öylece atıverirler. Ancak paradan tasarruf etmenin ve tıraş bıçağının kullanımını uzatmanın aslında bir yolu var: Tıraş bıçağını banyoda veya başka bir nemli alanda bırakmayın; çünkü üzerinde bakteri üreyebilir ve nemle karşılaşan çelik ise paslanır. Bu ürünleri, paslanmaması ve uzun süre dayanması için kuru bir yerde muhafaza etmenizde fayda var.

3. Her ekmek dilimini ayrı bir plastik torbaya koyarak dondurucuda saklayın.

Ekmeği haftalarca taze tutmak için dilimledikten sonra her dilimi ayrı bir plastik torbaya koyun, ardından tüm havasını alın ve sıkıca kapatın. Hava ve nem artık içeri giremeyecek ve küf oluşmayacaktır. Daha sonra poşetleri dondurucuya koyun; bu sayede ekmeğiniz 3 ay veya daha fazla süre taze kalabilir.

4. Kavanozlardaki herhangi bir yiyeceğin raf ömrünü uzatmak için kavanozları ters çevirin.

Turşu gibi, sos kavanozları da buzdolabında baş aşağı saklandığında uzun süre dayanabilir. Bu sayede içlerinde kolayca küf oluşmaz.

5. Kahveyi kremanın üzerine dökün, böylece karıştırmanıza gerek kalmaz.

Fincanın dibine kremayı koyun ve kahveyi sonra dökün. Binlerce kaşık yıkamaktan tasarruf edeceksiniz. Yüzlerce karıştırma çubuğu da çöpe gitmeyecek.

6. Mumun daha uzun süre dayanması için fitili biraz kesin.

Uzun mum fitilleri, mumu hızla tüketen büyük bir alev oluşturur, ancak ucu ara sıra keserseniz odanın güzel kokmasını sağlayacak ufak bir alev ile mumunuzu kullanabilirsiniz. Hem bu sayede mumdan da tasarruf etmiş olursunuz.

7. İsrafı azaltmak için tuvalet kâğıdınızı oval hale getirin.

Daha kolay kullanım ve kullanılmadığı zamanlarda üzerinde bakterilerin kalmaması için tuvalet kâğıdının gevşek ucu duvara değil size dönük olmalıdır.

Daha sonra tuvalet kâğıdını, oval bir şekil alana kadar yatay olarak ezin. Bu, tuvalet kâğıdının dönmesini zorlaştıracaktır. İnsanlar çoğu zaman tuvalet kâğıdına uzanır ve tek seferde ellerine geldiği kadar kullanır.

8. Özür dilemek yerine, bunun için minnettar olduğunuzu söyleyin.

Özür dilenmesi gerekmeyen şeyler için özür dilemek yerine “teşekkür ederim” demek daha doğru ve olumlu bir ışık katacaktır.

9. Gözenekleri doldurmak ve eşit pişirme sağlamak için tavalarınızı yağlayın.

Yeni bir tavaya yağ sürmek çok önemlidir. Yağı tavanın kenarlarına yayın, ardından tava yağı emene kadar ocağa koyun. Daha sonra soğuması için bir kenara alın ve soğuduktan sonra tavadaki fazla yağı silin.

Bu, yağın tavadaki boşlukları ve gözenekleri doldurmasını sağlar, böylece eşit bir pişirme yüzeyi yaratılmış olur. Bu sayede, yemek pişirirken yiyecekler artık tavaya yapışmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir