Ferhat Murat: İnsanların kendilerini yalnız hissetmediğini gördük

Yeni eklenen Ferhat Murat: İnsanların kendilerini yalnız hissetmediğini gördük son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Türkiye tarihin en büyük depremlerinden ikisini art arda yaşadı.

7.7 ve 7.6’lık devasa depremlerle sarsılan Türkiye’nin 10 ili büyük yıkıma uğradı.

Bölgede yaralar sarılırken Ensonhaber.com YouTube kanalı canlı yayınında bölgedeki son gelişmeler ele alınıyor.

Adıyaman, ve Kahramanmaraş’ta bölgede yardım ve gözlem için bulunan Siyasal İletişimci Ferhat Murat, canlı yayına bağlanarak izlenimlerini anlattı.

Felaketin büyüklüğüne dikkat çeken Murat, devletin tüm kurumları ile, asker polis el ele, her partiden belediyenin bölgede canla başla çalıştığını söyledi.

“İnsanların kendilerini yalnız hissetmediği anları orada gördük”

Murat şöyle konuştu:

“Büyük bir afet yaşadık. Vatandaşlarımızın bölgede ciddi bir zorluk içerisinde olduğunu ben gözlemledim. Ben bölgedeydim, yakından gözlemleme şansım oldu. İstanbul’dan Ankara’dan bölgeye bakmakla yaşamak farklı. Orada çok farklı bir atmosfer var. İnsanların kendilerini yalnız hissetmediği anları orada gördük.

Ama farklı ortamlarda bazen oradaki insanların motivasyonlarını aşağıya indiriyor. Bilim insanlarıyla konuştuğumuzda 9 saat arayla bu kadar büyük depremlerin birden yaşandığı olmamış yakın tarihte. Bilim insanları hayretle bakıyor. Hollanda’nın 3 katı büyüklüğünde bir alanı kapsayan depremden bahsediyoruz. 

“Felaketin büyüklüğü ana problem”

Koordinasyonla alakalı eleştirler oldu. Şuradan bakmak lazım Kahramanmaraş’ta bir deprem olduğunda o planlarda yakın illerden ekiplerin oraya gitmesi gerekirken bütün illerde depremin yaşanması bu planları geçersiz kıldı.

Problemin ana faktörü bu. Sahada canla başla çalışan görevlilerini gördük.

“En büyük tecrübeyi biz burada yaşıyoruz dediler”

Ben yurt dışından olan ekiplerle de görüştüm. Bunu nasıl görüyorsunuz dediğimde bana verdikleri cevap. biz bu kadar büyüğünü görmedik. Tecrübemiz açısından baktığımızda en büyük tecrübeyi biz burada yaşıyoruz dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir