Filamingolar, kuluçka periyodu için Tuz Gölü’nde

Yeni eklenen Filamingolar, kuluçka devri için Tuz Gölü’nde son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

DHA

Konya, Aksaray ve Ankara hudutlarında bulunan, kapalı havza özelliği taşıyan ve Türkiye’nin tuz muhtaçlığının büyük kısmını karşılayan Tuz Gölü, bahar ve yaz aylarında yaklaşık 25 bin flamingoya mesken sahipliği yapıyor.

Gün içinde sık sık Türkiye’nin 2. büyük gölü olan Tuz Gölü’nden, Mamasın Barajı’na giden flamingolar, renkli imgeler de oluşturuyor. Buradaki molanın akabinde flamingolar, kuluçka devri için tekrar Tuz Gölü’ne göçüyor.

“Allı turnalar” için tedbirler alınıyor

Aksaray Belediye Lideri Cihan Dinçer, flamingolar için çevresel önlemler aldıklarını belirterek şu sözleri kullandı:

Flamingoların doğal ömür alanlarından bir tanesi de Tuz Gölü. Bahar mevsimi ile hoş yağışlar almaya başladık. Flamingoların gelmeye başlaması ile de çok hoş manzaralar ortaya çıkıyor. Halk ortasında ‘allı turna’ olarak bilenen flamingolar, günlük uzun uzaklık uçuşu yapabilen kuş cinsidir. Kuluçka periyodunu de Tuz Gölü’nde geçiriyorlar. Gün içerisinde Mamasın Barajı’na gidip gelmeleri esnasında gökyüzünde çok hoş ve renkli manzaralar ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımız flamingoları görünce çok memnun oluyor. Biz de bu doğal hoşluğu sağlayan, Aksaray’a ve Tuz Gölü’ne gelen kuşlarımıza mesken sahipliği yapıyoruz. Bu kuşların gelecek kuşaklara aktarılması ismine çevresel tüm önlemleri de belediye olarak alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir