Fitch, Çin’in toparlanmasının küresel büyümeyi destekleyeceği görüşünde

Yeni eklenen Fitch, Çin’in toparlanmasının küresel büyümeyi destekleyeceği görüşünde son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Çin dünyanın ABD’den sonra ikinci dev ekonomisi. Çin’de yaşanan gelişmeler küresel ekonomilere direkt yansıyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Çin’de beklenenden daha güçlü toparlanmanın artılarını sıraladı.

Çin ekonomisinin büyüme tahmini yüzde 4,1’dan yüzde 5’e yükseldi

Fitch’ten yapılan açıklamada, yetkililerin “sıfır koronavirüs” politikasını bırakmasının ardından, Çin ekonomisine ilişkin 2023 büyüme tahmininin yüzde 4,1’den yüzde 5’e çıkarıldığı anımsatıldı.

Çin’in büyüme tahminindeki artış küresel ekonomiye yüzde 0,2 yansıyacak

Çin’in büyüme tahminindeki yaklaşık 1 puanlık artışın, küresel ekonomik görünüme ilişkin yüzde 1,4’lük büyüme tahminini de otomatik olarak 0,2 puan artıracağı bildirildi.

Çin’in tüketici pazarlarıyla entegre olan ekonomiler kazanacak

Açıklamada, Çin’in yeniden açılmasından en fazla faydayı, mal ticareti ve turizm yoluyla Çin’in tüketici pazarlarıyla entegre olan ekonomilerin sağlayacağının düşünüldüğü vurgulandı.

Çin’in enerjiye etkisi artacak

Ülkenin enerji talebinin ekonomik büyümesiyle ilişkisine işaret edilen açıklamada, Çinli kullanıcıların LNG talebindeki güçlü artışın, gaz stoklarının LNG ithalatı yoluyla yeniden oluşturulduğu Avrupa’da bu yıl öngörülen enerji kaynaklı enflasyon düşüşünü kesintiye uğratabileceği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir