Görünce uzak durun! Bu çiçeği koparmanın 244 bin 315 lira cezası var!

Yeni eklenen Görünce uzak durun! Bu çiçeği koparmanın 244 bin 315 lira cezası var! son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Havaların ısınmasıyla ve ilk cemrenin düşmesiyle birlikte baharın müjdeleyicisi olan çiçekler de açmaya başladı.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde bulunan Spin Dağı Milli Parkı, toplamda 517 rakımlı 120 çeşidin üzerinde bitki barındırıyor. Bu parkta bulunan bir bitki oldukça değerli.

Genellikle Şubat ayının bitiminde ve Mart ayının başlangıcında açan bu çiçeği görenler uzaktan inceliyor. Çünkü eğer bir zarar verilirse para cezası uygulanıyor.

Kardelenleri sakın koparmayın!

Spil Dağı Milli Parkı’nda fotoğrafçılara görsel şölen oluşturan kardelenleri koparırsanız 244 bin 315 TL para cezası uygulanıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileri, kardelenlere zarar verildiğinin tespit edilmesi halinde idari para cezası uyguluyor. Biyolojik çeşitliliği tahrip edenlere Çevre Kanunu’na göre 2021 yılında 80 bin 460 lira uygulanan idari para cezası, 2022 yılında 109 bin 593 liraya ve bu yıl ise 244 bin 315 TL’ye yükseltildiği öğrenildi. Milli Park içinde bu çiçeğin koparılmasının cezasının ise mevcut cezanın iki katı olarak uygulanacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir