Hamsi avcılığı, Marmara Denizi ile boğazlarda durduruldu

Yeni eklenen Hamsi avcılığı, Marmara Denizi ile boğazlarda durduruldu son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Hamsi balığının, avlanabilir yasal boy uzunluğuna ve biyolojik yapısına uygun olmadan avlandığı tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Marmara Denizi ekosisteminin korunması ve balıkçılara gelecek sezon daha fazla ekonomik katkı sağlanması amacıyla, ticari hamsi avcılığı sonlandırıldı.

Alınan karar uyarınca Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarındaki hamsi avcılığı bugünden itibaren durdurulacak.

“Hamsilerin boyu kısa ve etsiz”

Yapılan açıklamada, Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün yürüttüğü gözlem ve denetimlerin yanı sıra, araştırma kuruluşlarının izleme çalışmalarında; Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında avlanan hamsilerde, yasanın izin verdiği boy uzunluğu kriterlerini taşımayan bireylerin oranında artış, et verimliliklerinde düşüklük tespit edildiğini belirtildi.

Bu durum çevresel ve iklimsel faktörler sonucu gelişti

Çalışmalarda, bu durumun, özellikle bu yıl yaşanan çevresel ve iklimsel faktörler sonucu geliştiğinin kaydedildiği açıklamada, ayrıca balığın, gerek avlanabilir yasal boy uzunluğuna gerekse biyolojik yapısına uygun olmadan avlandığı ifade edildi.

Stoklarına ve anaçlarına olumsuz etki etmemesi amaçlandı

Açıklamada, bu gelişmelerin, gelecek yılların hamsi stoklarına ve anaçlarına olumsuz etki edeceği dikkate alındığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

Balıkçılıkla ilgili sivil toplum kuruluşlarının talepleri ve Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Balıkçılık ve Su Ürünleri Bilimsel ve Teknik Tavsiye Kurulu üyesi akademisyenlerin önerileri doğrultusunda, gerekli kararlar alınmıştır. Bu çerçevede, gelecek yıllardaki hamsi stoklarımızın olumsuz etkilenmemesi, Marmara Denizi ekosisteminin korunması ve gelecek sezonda balıkçılara daha fazla ekonomik katkı sağlanması amacıyla, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarında 21 Şubat saat 15.00’ten itibaren ticari amaçlı her türlü hamsi avcılığı durdurulacaktır. 15 Nisan 2023 tarihine kadar devam edecek uygulamayla, halkımızın hamsi ihtiyacı, avcılığın serbest olduğu alanlardan yakalanan ve soğuk hava depolarında muhafaza edilen ürünlerle karşılanmaya devam edecektir.

“Halkımız 9 santimetreden küçük hamsileri almasın”

Açıklamada, denetimlere yönelik her türlü teknik ve altyapı önlemlerinin alındığının kaydedildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir