Hamza Dağ, depremin vurduğu Adıyaman’daki çalışmalar hakkında bilgi verdi

Yeni eklenen Hamza Dağ, depremin vurduğu Adıyaman’daki çalışmalar hakkında bilgi verdi son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Türkiye deprem felaketinde 17 günü geride bıraktı.

Son verilere göre 42 bini aşkın can kaybına neden olan felaketten sonra yaralar sarılıyor.

Hükümet, depremden etkilelen 11 ilde büyük bir ekiple çalışıyor.

Yerel yönetimler, vekiller, bakanlar, valiler…

Tam kadro saha çalışması devam ederken yaralar yavaş yavaş sarılıyor.

Bu kapsamda depremden etkilenen Adıyaman’da da çalışmalar devam ediyor. Bu süreçte AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, Adıyaman’da görev aldı.

Dağ, bölgedeki çalışmalar ve süreç hakkında Ensonhaber.com canlı yayınına katılarak bilgi verdi.

Dağ şöyle onuştu:

“Canla başla çaba veriyoruz. Adıyaman’da belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, valilerimiz her gün bir adım daha ileriye gitmeye çalışıyoruz. Her gün vatandaşımızın derdine derman olmaya devam ediyoruz. 

“Şehrin değişik noktalarında çadır kentler kuruldu”

Burada çadır kentler şehrin değişik noktalarında oluşturuldu. Şu anda konteynerler bitmek üzere. Yerleşimini yarından itibaren yapacağız. Tabii ki talepler yine devam ediyor. Adıyaman’da 40’a yakın vekilimiz var. Adıyaman’ın 100 küsür tane köyünü geziyorlar. Talep ve istekleri alıyorlar ve biz de onları yerine getirmeye çalışıyoruz. Yaraları sarıyoruz.

“Mart ayında ilk kazma vurulacak”

Bir taraftan da kalıcı konutlar yapılıyor. Esas netice konutların yapılmasıyla alınacak. Şu anda Adıyaman’ın Karadağ mevkiinde yaklaşık 50 bine yakın bir bağımsız bölüm inşa edilecek. Bunların zemin etütleri başladı ve mart ayında ilk kazma vurulacak.

“Toplum yıkanı değil yapanı sever”

Biz bugüne kadarki afetlerin neredeyse  hepsinde dezenformasyonları gördük. Buna alıştık da diyebiliriz. Dezenformasyona anlık cevaplar verdik. Hepsinin yalan çıktığını toplum da görmüş oldu. Yüzlerce dezenformasyon yapıldı ama toplum yıkanı değil yapanı sever.

Biz yapan taraftayız inşa etmeye çalışıyoruz. Dezenformasyon üretenlere karşı bizim çalışmamız bu şehirleri ayağa kaldırmaktır. Anlık cevapları vermeye devam ediyoruz.

“Vatandaşımızın sıkıntılarını ortadan kaldırmaya çalışıyoruz”

Burada taleplerin tamamını sahada olanlar bilir. Adıyaman’da 12 tane çadır kent oluşturuldu. Adıyaman’dan ayrılan vatandaşlarımız oldu, çevre köylere giden vatandaşlarımız oldu… Bu süreçte bizden barınma, beslenme talepleri olacaktır.

Bizim o taleplere karşı çözüm üretme durumumuz olacak. Anlık hamle yapmanız gereken süreçler. Gün içinde en az 500 karar almanız gereken süreçler.

Vatandaşımızın sıkıntılarını ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Elini taşın altına sokmadan süreci baltalamaya çalışanların vatandaşımız notunu alıyor.

“11 şehir ayağa kalkıncaya kadar bu bölgede kalmaya devam edeceğiz”

11 şehir ayağa kalkıncaya kadar bu bölgede kalmaya devam edeceğiz. Yardımlar yapıldı, daha da yapılacak. Süreç işliyor konutlar yapılacak, kira yardımı söz konusu, yakınlarını kaybedenlere yardımlar yapılacak. AFAD Başkanlığı’nın hasarlı binalarla Çevre Bakanlığı’nın bilgileri karşılaştırılarak Ziraat Bankası’ndan buradan hesaplarına yatar, hesap yoksa TC ile ücretleri alabiliyorlar.

“TOKİ’nin tecrübesi ortada”

Yeni konutlar konusunda TOKİ’nin tecrübesi ortada. İzmir depreminden de tecrübe sahibi biri olarak, burada zemin etüdü ile birlikte inşaatın yapılmasıyla birlikte zemin artı 4 şeklinde genelde de zemini kuvvetli yerlere yapılır. Hepsi gerçekten sağlam yerlerde yapılacak. Zemin etütleri bu anlamda başladı.

“Savcılık karot almadan enkaz kaldırılmayacak”

Enkaz kaldırılması sırasında öncelikle savcılık burada karotları alması gerekiyor. Karotlar alınmadan enkazlar kaldırılmıyor. İşlemlerin tamamlandığı yerlerde valiliğin ihale ile vereceği firmalar enkazları kaldıracak. Adıyaman’da kısmen başladı. Bu konuda savcılık belki de en önemli nokta. Gerekli soruşturma tamamladıktan sonra enkaz kaldırılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir