Hangi cumhurbaşkanı adayı kaç imza aldı! Son 3 gün

Yeni eklenen Hangi cumhurbaşkanı adayı kaç imza aldı! Son 3 gün son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

Haber Merkezi

YSK, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimlerde, seçmenler tarafından aday gösterilecek cumhurbaşkanı adayları için 100 bin imza sürecini 22 Mart Çarşamba günü başlattı.

Hilmi Özden, Halil Murat Ünver, Yakup Türkal, Ahmet Özal, Sinan Oğan, Muharrem İnce, Doğu Perinçek, Fatih Erbakan, İrfan Uzun, Davut Turan ve Erkan Trükten, 22-27 Mart ortasında gerekli imza sayısına ulaşmaları halinde aday olabilecek.

Muharrem İnce 50 bini geçti

Adaylar ortasında en çok konuşulan isim olan Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, şu ana kadar 53 bin 761 imza topladı.

Yeniden Refah Partisi Önderi Fatih Erbakan ise 49 bin 553 imzaya ulaştı.

Diğer adayların imza sayısı;

Sinan Oğan: 27 bin 482

Doğu Perinçek: 12 bin 384

Yakup Türkal: Bin 685

Erkan Trükten: 796

Tevfik Ahmet Özal: 603

İrfan Uzun: 349

Halil Murat Ünver: 222

Hilmi Özden: 158

Davut Turan: 71

Cumhurbaşkanı adaylık fiyatı ne kadar?

2023 yılında Cumhurbaşkanlığı müracaat fiyatı 555 bin 980 TL olarak belirlendi.

Eğer adaylar parayı yatırdıktan sonra 100 bin imza sayısına ulaşırlarsa yatırdıkları fiyat geri iade ediliyor.

Cumhurbaşkanı adayı olmak için kurallar nelerdir?

  • Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları ortasından, direkt halk tarafından seçilir.
  • Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları ortasından, direkt halk tarafından seçilir.
  • Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti kümeleri, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına yahut birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin seçmen aday gösterebilir.
  • Cumhurbaşkanı seçilen milletvekilinin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.
  • Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir. Birinci oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, birinci oylamada en çok oy almış iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir.
  • İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin rastgele bir nedenle seçime katılmaması halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya nazaran ikame edilmesi suretiyle yapılır. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum biçiminde yapılır. Aday, geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı takdirde Cumhurbaşkanı seçilir. Oylamada, adayın geçerli oyların çoğunluğunu alamaması halinde, yalnızca Cumhurbaşkanı seçimi yenilenir.
  • Seçimlerin tamamlanamaması halinde, yenisi misyona başlayıncaya kadar mevcut Cumhurbaşkanının vazifesi devam eder.
  • Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ait başka yöntem ve temeller kanunla düzenlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir