Hatay’ın yaraları sarılıyor! Konya Konteyner Kent’te ömür başladı: Güvenlik binasından çocuk alanlarına..

Yeni eklenen Hatay’ın yaraları sarılıyor! Konya Konteyner Kent’te ömür başladı: Güvenlik binasından çocuk alanlarına.. son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

ensonhaber.com

Türkiye, 6 Şubat’tan bu yana zelzele felaketleriyle çaba ediyor.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve toplamda 11 vilayette hissedilen afetin akabinde yaralar süratlice sarıldı.

Devletin tüm imkanlarının seferber edildiği kentlerde, şimdilerde kelam verildiği üzere afet konutlarının temelleri atılıyor.

1 yıl içerisinde tamamlanması planlanan konutlar için çalışmalar devam ediyor.

Konya Belediyesi sarsıntı bölgesinde

Bu süreçte tüm imkanlarıyla yardıma giden Konya Büyükşehir Belediyesi de büyük bir uğraş ortaya koyuyor.

Afet bölgesinde hummalı çalışmalar yürüten belediye grupları, süreksiz barınma alanlarında toplumsal donatılara da yer verdi.

İlk andan itibaren teyakkuza geçen Konya Belediyesi, birinci olarak sabaha karşı arama-kurtarma takımlarını bölgeye gönderdi.

Ardından temel gereksinimlerle birlikte iş makinelerini harekete geçiren belediye, zelzelede 2’nci aya girilirken çalışmalarını sürat kesmeden sürdürüyor.

Hatay’a ‘Konya Konteyner Kent’ kazandırıldı

Bünyesindeki tüm imkanlarını seferber eden Konya Büyükşehir Belediyesi, sarsıntıdan kıymetli ölçüde etkilenen Hatay’da altyapı, lojistik, taşınabilir mutfak, haberleşme, güç sağlama, konteyner kent, taşınabilir sıhhat araçları üzere çalışmalar yapıyor.

Öte yandan, Konya’daki odalar ve ilçe belediyeleriyle birlikte Hatay’a, ‘Konya Konteyner Kent’i de kazandırdı.

Hızlıca tamamlanan konteynerlerin birinci etabına depremzedelerin yerleştiği belirtildi.

“Konteyner kentimizin birinci etabında 442 konteyner bulunuyor”

Bölgede incelemelerde bulunan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, toplam bin konteynerden oluşacak konteyner kentlere ait açıklamalarda bulundu.

Başkan Altay, şu tabirleri kullandı:

Konya olarak Hatay’daki çalışmalarımıza aralıksız olarak devam ediyoruz. Şu anda konteyner kentimizin birinci etabındayız. Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram, Karatay, Selçuklu belediyelerimiz, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası olarak yapmış olduğumuz konteyner kentimizin birinci etabında 442 konteyner bulunuyor. Şu an itibariyle altyapı çalışmaları tamamlandı. Birinci etabın birinci etabına vatandaşlarımız yerleşti. İnşallah burada da 442 ailemizi barındırmış olacağız.

“Hatay’ın yaralarını sarmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz”

Konteynerlerin toplumsal donatılarla inşa edildiğini belirten Altay, kelamlarına şöyle devam etti:

Konteyner kentimizde ayrıyeten toplumsal gayeler için; sıhhat kabini, güvenlik binası, çocuk oyun alanları, mescit ve yapacağımız mescidiyle birlikte Konya’ya yakışır bir alan oldu. Hatay’ın yaralarını sarmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz, çaba ediyoruz. Ben emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Tüm Konyalılardan Allah razı olsun. Onların emekleriyle burada Hataylı kardeşlerimizin yaralarını sarıyoruz.

Depremzedelerden belediyeye ve Konyalılara teşekkür

İçerisinde konut için lazım olan temel eşyaların bulunduğu konteynerlere yerleşen depremzedeler ise kendilerine kucak açan Konya halkına ve konteynerlere yerleşmelerini sağlayan Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir