İftar sofralarının baş tacı güllacı bir de bu türlü deneyin! İşte tanımı ve püf noktaları: Bu güllaç bir başka!

Yeni eklenen İftar sofralarının baş tacı güllacı bir de bu türlü deneyin! İşte tanımı ve püf noktaları: Bu güllaç bir başka! son dakika SDK haberi aşağıda okuyabilirsin.

On bir ayın sultanı Ramazan ayı geldi çattı. Vatandaşlar dün prestijiyle oruç ibadetini yerine getirmeye başladı.

Bununla birlikte iftar ve sahur sofraları için vatandaşları telaş sardı. Çabucak çabucak her gün ne pişirsem soruları gündemde yerini aldı.

Ramazan denildiği vakit akıllara hem lezzetli, hem sağlıklı hem de epey hafif olan Güllaç tatlısı geliyor.

600 yıl evvel Osmanlı’da mısır nişastasını saklama uğraşıyla ortaya çıkan güllaç, 1400’lü yılların sonunda Kastamonulu Ali Usta sayesinde saray mutfağında da tanındı.

Her Ramazan’da sofraların vazgeçilmezi haline gelen güllacı bir de bu türlü deneyin. Tadını çok beğeneceksiniz. İşte tanımı ve yapılışı…

Malzemeler

· 12 yaprak güllaç

· 1,5 litre süt

· 2 su bardağı şeker

· Çekilmiş ceviz

· 2 yemek kaşığı gül suyu (isteğe göre)

Üzeri için:

· Toz Antep fıstığı

· Kiraz şekerlemesi

Yapılışı

Güllaç tatlısını yapmak için; öncelikle süt ve şekeri tencereye alarak ısıtıyoruz, şekerler büsbütün erisin. Bu kademede sütü çok fazla ısıtmanıza gerek yok, şekerin erimesi kâfi olacaktır.

Daha sonra sütü oda sıcaklığında ılınmaya bırakıyoruz. Şayet el yakmayacak biçimde ısıttıysanız tekrar ılıması için beklemenize gerek olmayacaktır. Süt kaynar olursa tatlınız hamur olur o nedenle el yakmayacak biçimde olmalı.

Güllaç yaprağının parlak kısmı üste gelecek formda birincisini derince bir tepsiye koyuyoruz.

Üzerine her yanı ıslanacak biçimde bir iki kepçe süt döküyoruz.

Altı güllaç yaprağı için birebir süreci tekrarlayalım ve 6. katı da ıslattıktan sonra bu kata ceviz serpelim ve üzerine öteki güllaç yapraklarını birebir formda ıslatarak serelim.

Kalan şekerli sütün içerisine 2 yemek kaşığı gül suyu ekleyip tatlının üzerine gezdirelim. Burada kullandığınız gül suyunun kozmetik eseri olmamasına dikkat etmelisiniz.

Hazırladığımız tatlımızı 2 saat kadar buzdolabında koruma edelim.

En az 2-3 saat dinlendirdikten sonra üzerini isteğe nazaran süsleyerek servis edebilirsiniz. Ben toz antep fıstığı ve kiraz şekerlemeleri ile süsledim. Afiyet olsun!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir